3ος Διαγωνισμός Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Μετά την ιδιαίτερη επιτυχία με την οποία πραγματοποιήθηκε ο 2ος Διαγωνισμός Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής που διοργανώθηκε από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση, ο Διαγωνισμός συνεχίζεται και τη φετινή χρονιά.

Στις 6 και στις 7 Απριλίου 2019 μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, από ολόκληρη την Ελλάδα, εκπροσωπώντας δημόσια και ιδιωτικά σχολεία, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν στον 3ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής που πρόκειται να πραγματοποιηθεί στις σύγχρονες εγκαταστάσεις της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας οι μαθητές βασισμένοι στη Μαθηματική σκέψη και στη Λογική θα κληθούν οργανωμένοι σε τριμελείς ομάδες, να λύσουν τους Γρίφους που έχει επιλέξει η Οργανωτική Επιτροπή για να καταφέρουν να φτάσουν στην τελική φάση του Διαγωνισμού.

Οι μαθητές οι οποίοι θα συμμετέχουν στη συνολική διαδικασία, εκτός από τα έπαθλα και τα βραβεία που θα διεκδικήσουν μέσω της επιδιωκόμενης διάκρισής τους, θα έχουν την ευκαιρία να βιώσουν μια σπουδαία παιδαγωγική εμπειρία η οποία βασίζεται στην ομαδικότητα, στον συναγωνισμό και στην ευγενή άμιλλα.

Κατά την Τελετή Έναρξης του Διαγωνισμού θα απευθύνουν χαιρετισμούς οι κύριοι :

Χρήστος Μαλλιαράκης : Δρ. Εφαρμοσμένης Πληροφορικής στον Προγραμματισμό Η/Υ Πανεπιστημίου Μακεδονίας, Συνεργάτης – Καθηγητής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών, Microsoft Innovative Educator Expert, Συγγραφέας

Στέφανος Κεϊσόγλου: τ. Σχολικός Σύμβουλος Μαθηματικών, Ειδικός Γραμματέας ΔΣ Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, Πρόεδρος Συντακτικής Επιτροπής του περιοδικού «Ευκλείδης Α’»

Σπύρος Φερεντίνος: τ. Σχολικός Σύμβουλος, π. Γενικός Γραμματέας ΔΣ Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας

Δημήτρης Αργύρης: Συντονιστής Εκπαιδευτικού Έργου 5ου ΠΕΚΕΣ, Μαθηματικός

Ο Διαγωνισμός Γρίφων, Μαθηματικών και Λογικής υλοποιείται με Έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον Διαγωνισμό και Εγγραφές :