2 Κύπελλα στο 7th Moraitis School Debate Cup

Την πρώτη θέση (κύπελλο) στην κατηγορία Best Speaker και την πρώτη θέση (κύπελλο) στην κατηγορία Best Team, για έκτη και πέμπτη συνεχή χρονιά αντίστοιχα, κατέκτησαν μαθητές Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Μαθητές της Α΄ Λυκείου, επίσης, έφτασαν στην 4η θέση των ημιτελικών στην κατηγορία Best Team, αλλά και στην 4η θέση της κατηγορίας Impromptu Speaking.

Το πρωτάθλημα διεξήχθη στη Σχολή Μωραΐτη την Παρασκευή 22 και το Σάββατο 23 Ιανουαρίου 2016.

Πιο συγκεκριμένα:

Βαθμίδα Junior (μαθητές της ΣΤ΄ Δημοτικού)

Στην κατηγορία Καλύτερου Ομιλητή (Best Speaker), ανάμεσα σε 64 μαθητές, ο μαθητής μας Ευάγγελος Βουλουμάνος κατέκτησε την 1η θέση (κύπελλο) και ο Άγγελος Μετρίδης την 7η.

Στην κατηγορία Καλύτερης Ομάδας (Best Team), ανάμεσα σε 32 ομάδες, ο Ευάγγελος Βουλουμάνος και ο Άγγελος Μετρίδης κατέκτησαν την 1η θέση (κύπελλο).

Στο πρωτάθλημα, στη βαθμίδα Junior, αγωνίστηκαν ακόμα και οι: Μαριάννα Ανυφαντή, Γεώργιος-Θεόδωρος Αρβανιτάκης, Παναγιώτης Διαμαντής, Νεκταρία Δουρίδα, Παρασκευή-Ευφημία Δουρίδα, Νικόλαος Κωστόπουλος, Γεώργιος-Χρήστος Μουσελάς, Ασημίνα Νταή, Δημήτριος Παλάσκας, Αναστασία Παρασκευοπούλου, Μαρία-Γεωργία Σιάμη, Πολύμνια Σίνη, Φοίβη Σοκόλη και Βαρβάρα Τσεκούρα (ΣΤ΄ Δημοτικού).

Βαθμίδα Senior (μαθητές από την α΄ Γυμνασίου έως και τη Γ΄ Λυκείου)

Στην Κατηγορία Καλύτερου Ομιλητή (Best Speaker), ο Κωνσταντίνος Τσαγκάρης (Α΄ Λυκείου) κατέκτησε την 9η θέση και η Δανάη Δουρίδα (A΄ Λυκείου) τη 10η, ανάμεσα σε 145 μαθητές.

Στην Κατηγορία Καλύτερης Ομάδας (Best Team), oι μαθητές μας Δανάη Δουρίδα και Κωνσταντίνος Τσαγκάρης (Α΄ Λυκείου) έφτασαν στους ημιτελικούς και κατέκτησαν την 4η θέση ανάμεσα σε 73 ομάδες.

Στην Κατηγορία Impromptu Speaking, η Αριάδνη-Μαρία Κουβάτσου (Α΄ Λυκείου) κατέκτησε την 4η θέση και ο Κωνσταντίνος Τσαγκάρης (Α΄ Λυκείου) την 6η.

Στο πρωτάθλημα, στη βαθμίδα Senior, επίσης, έλαβαν μέρος οι: Ευπραξία Αναγνωστοπούλου, Θεόδωρος Γκαμαλέτσος, Χρήστος-Άρης Παπαδημητρίου, Ελένη Χαλουλάκου, Κίρα Τσακνάκη (β΄ Γυμνασίου), Δέσποινα Ζαχαροπούλου, Χρυσή Χατζηράπτη (γ΄ Γυμνασίου), Ιωάννης-Ανδρέας Ντάιερ (Α΄ Λυκείου) και Χαριτίνη-Κωνσταντίνα Ντίνη (Β΄ Λυκείου).

Τους μαθητές προετοίμασαν για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό η κυρία Emma Dodds Simbouras και η κυρία Χριστίνα Καραββά, οι οποίες και συνόδευσαν τους μαθητές, μαζί με την κυρία Διονυσία Αναστασοπούλου, την κυρία Κατερίνα Κωνσταντακοπούλου, την κυρία Νάντια Πολίτη, την κυρία Άρτεμη Πολυκράτη και την κυρία Ανδρομάχη Φουντουκά.