1ο Τεύχος Εφημερίδας του Ομίλου Δημοσιογραφίας Δημοτικού

Αγαπητοί αναγνώστες,

Χαιρόμαστε που η 1η έκδοση της Μαθητικής Εφημερίδας του Ομίλου Δημοσιογραφίας Δημοτικού «Μαθητές εν Δράσει» είναι πραγματικότητα!

Η εφημερίδα μας είναι πολυθεματική και δημιουργήθηκε με φαντασία, κέφι, όρεξη, δημιουργικότητα και διάθεση για μάθηση και γνώση!

Ερευνήσαμε, αναζητήσαμε πληροφορίες, διορθώσαμε, εξακριβώσαμε τις πηγές μας, εμπνευστήκαμε, διαφωνήσαμε, συμφωνήσαμε, προτείναμε και ευαισθητοποιηθήκαμε.

Στο πρώτο φύλλο της Εφημερίδας μας θα έχετε την ευκαιρία να διαβάσετε άρθρα ποικίλου ενδιαφέροντος που σχετίζονται με τους κινδύνους των ηλεκτρονικών παιχνιδιών, με τα σπάνια είδη ζώων που απειλούνται με εξαφάνιση, με μεθόδους ανακύκλωσης.

Θα διαβάσετε ένα ενδιαφέρον ταξιδιωτικό αφιέρωμα σε μεγάλες πόλεις του Κόσμου και θα σας προτείνουμε συνταγές μαγειρικής!

Η σπουδαία αθλήτρια Άννα Βερούλη μάς τίμησε στην πρώτη μας εκδοτική μας προσπάθεια, χαρίζοντάς μας μια ενδιαφέρουσα συνέντευξη!

Στόχος μας ήταν η εφημερίδα μας να τυπωθεί και να διατεθεί προς πώληση κατά τη διάρκεια του Open Weekend, ώστε τα έσοδα που θα συγκεντρώναμε να υποστήριζαν έναν φιλανθρωπικό σκοπό.

Δυστυχώς όμως, οι πρωτόγνωρες συνθήκες που βιώνουμε σε παγκόσμιο επίπεδο λόγω της πανδημίας του COVID – 19 δεν μας επέτρεψαν τη φετινή σχολική χρονιά να διανείμουμε τυπωμένη την εφημερίδα μας.

Σ’ αυτή την τόσο σημαντική προσπάθεια σημαντικός αρωγός και υποστηρικτής μας ήταν η Εκδοτική-Διαφημιστική Εταιρεία KSD, που συμμετείχε ως Χορηγός για τον ηλεκτρονικό σχεδιασμό του εντύπου και πίστεψε στην προσπάθειά μας!

Μπορείτε να κατεβάσετε το τεύχος κάνοντας click εδώ.

Σας ευχόμαστε καλή ανάγνωση!

Η Συντακτική Ομάδα

Νεφέλη Κατσαούνη

Σταυρούλα Ντζούρα

Σωτηρία Παλτόγλου