1η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής Λυκείου

Για άλλη μια χρονιά, η ομάδα Λυκείου “Minders” της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κατέκτησε την 1η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής, που διοργανώθηκε από τον WRO Hellas.

Στην τελική φάση του διαγωνισμού, που πραγματοποιήθηκε στο ΟΑΚΑ το Σάββατο 18 Μαρτίου 2017, συμμετείχαν οι ομάδες που προκρίθηκαν από τους 14 περιφερειακούς διαγωνισμούς. Στο διαγωνισμό φέτος συμμετείχαν συνολικά 3.300 μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου σε 730 ομάδες.

Η ομάδα μας αποτελείται από τους μαθητές Αριστείδη Αγγελόπουλο (Α΄ Λυκείου) και Πολύβιο Πλατυγένη, Σταύρο Τζίκα και Βασίλη Καλαμαρά (Β΄ Λυκείου). Την ομάδα προετοίμασαν για το διαγωνισμό ο καθηγητής Πληροφορικής Δημήτρης Μωραΐτης και ο απόφοιτος του Σχολείου μας Τίμος Τρυφωνίδης.