Συμμετοχή στο πρόγραμμα της Actionaid «Παιδιά με Αναπηρία, Ορατά σε όλα τα Σχολεία»

Όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος, η Εκπαιδευτική Αναγέννηση συμμετείχε στις δράσεις της παγκόσμιας εβδομάδας για την εκπαίδευση που οργανώνει κάθε χρόνο η Αctionaid. Το φετινό θέμα του προγράμματος ήταν «Παιδιά με Αναπηρία, Ορατά σε όλα τα Σχολεία».

Συγκεκριμένα, το διάστημα 16-24 Απριλίου 2016, οι μαθητές του Δ3 Δημοτικού έχοντας το ρόλο ατόμων με αναπηρία προσπάθησαν να κάνουν δραστηριότητες όπως να ζωγραφίσουν με το στόμα, να τρέξουν με δεμένα τα πόδια και να αναζητήσουν κάτι με κλειστά τα μάτια, θέλοντας έτσι να αναδείξουν τις καθημερινές δυσκολίες που τα άτομα με αναπηρία αντιμετωπίζουν αλλά και το μεγαλείο της ανθρώπινης δύναμης και της θέλησης για ζωή.

Υπεύθυνη για την οργάνωση της δράσης ήταν η δασκάλα του Δ3 Δημοτικκού κυρία Κωνσταντίνα Ιωάννου. Στη δράση αυτή σημαντική ήταν η βοήθεια, επίσης, της καθηγήτριας Φυσικής Αγωγής κυρίας Γεωργίας Πετρούση, του καθηγητή Εικαστικών κύριου Ισαάκ Μαυρίδη και του Θεατρολόγου κυρίου Νίκου Ράπτη.