Στους ημιτελικούς των 2ων Μαθητικών Αγώνων Επιχειρηματολογίας

Tην Παρασκευή 1η Απριλίου 2016, οι μαθητές της Α΄ Λυκείου Γιώργος Γώγος και Αγγελική Γκλαβά και η μαθήτρια της Β΄ Λυκείου Αγγελίνα-Μάρθα Βάγκνερ, συμμετείχαν στην ημιτελική φάση των 2ων Μαθητικών Αγώνων Επιχειρηματολογίας. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στα Εκπαιδευτήρια «Πολύτροπη Αρμονία» και συνδιοργανώθηκαν από την Ελληνογαλλική Σχολή «Jeanned’ Arc», το 1ο ΓΕΛ Παπάγου και τη Γερμανική Σχολή Αθηνών. Η ομάδα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης συναγωνίστηκε με σχολεία της Αθήνας, της Πάτρας και της Θεσσαλονίκης, σημειώνοντας μια πολύ καλή παρουσία.

Τα θέματα των τριών φάσεων στα οποία αγωνίστηκαν οι μαθητές μας ήταν τα εξής:

1. Ο καλλιτέχνης πρέπει να κρίνεται μόνο για το έργο του
  2. Η απόκτηση υλικών αγαθών δεν αποτελεί απαραίτητη προϋπόθεση για την ευτυχία του ανθρώπου
  3. Η εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο πρέπει να γίνεται χωρίς εξετάσεις

Τους μαθητές προετοίμασαν και συνόδεψαν ο εκπαιδευτής ρητορικής τέχνης -πολιτικός επιστήμονας Μανώλης Πολυχρονίδης και η φιλόλογος Έλλη Τσενέ, που ήταν και κριτές στους αγώνες.