Μεγάλη διάκριση και βράβευση μαθήτριάς μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Βιολογίας

Η μαθήτρια της Γ΄ Λυκείου Αγγελική Γκαϊφύλλια βραβεύθηκε από την Πανελλήνια Ένωση Βιολόγων για την εξαιρετική της επίδοση στην πρώτη φάση του Πανελληνίου Διαγωνισμού Βιολογίας, όπου αναδείχθηκε 4η ανάμεσα σε 827 μαθητές. Η βράβευση πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 2 Απριλίου 2016, στο πλαίσιο διεξαγωγής της δεύτερης φάσης του διαγωνισμού, όπου έλαβε μέρος η μαθήτριά μας μαζί με άλλους 40 προκριθέντες μαθητές από όλη την Ελλάδα.

Μέσα από τη δεύτερη φάση αυτή θα αναδειχθούν οι 12 μαθητές που θα λάβουν μέρος στην 3η φάση του διαγωνισμού. Οι μαθητές αυτοί, μετά τις Πανελλήνιες εξετάσεις, θα εκπαιδευτούν στο Τμήμα Βιολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών για την επιλογή της τετραμελούς Εθνικής ομάδας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας 2016, που θα διεξαχθεί τον Ιούλιο 2016 στο Βιετνάμ.

Η μαθήτριά μας προετοιμάστηκε για τη συμμετοχή της στο διαγωνισμό με τη βοήθεια των καθηγητών Βιολογίας του Σχολείου μας κυρίας Βαλεντίνας Κουμπενά και κυρίου Αντώνιου Κριμιτζά.