Διάκριση στον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος

Ο 1ος Έπαινος απονεμήθηκε στην μαθήτρια της Β’ Γυμνασίου Αναστασία Γαργαλιάνου, η οποία κατέκτησε την 4η θέση στον 8ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος, και συγκεκριμένα στην κατηγορία «Ποίηση – Ιστορία – Μυθολογία». Τα έργα που διακρίθηκαν θα εκδοθούν σε ειδικό τόμο από τις Εκδόσεις Μεταίχμιο. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαγωνισμός συγκέντρωσε 734 συμμετοχές απ’ όλη την Ελλάδα.

Ο διαγωνισμός διοργανώνεται από τον Μορφωτικό Σύλλογο Πετρούπολης Αττικής και τελεί υπό την αιγίδα του Ομίλου για την UNESCO Τ.Λ.Ε.Ε. (Τεχνών, Λόγου και Επιστημών Ελλάδος).

Η τελετή βράβευσης πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Απριλίου 2016, στο Πνευματικό Κέντρο Πετρούπολης, με την συμμετοχή της Φιλαρμονικής του Δήμου.