Διάκριση στην Τελική φάση του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας

Ο μαθητής μας της γ΄ Γυμνασίου Άγγελος-Πολυχρόνης Λεονταράκης, αφού αναδείχθηκε 1ος στην α΄ φάση «Εύδοξος» και β΄ φάση «Αρίσταρχος» του 21ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Αστρονομίας 2016, κατέκτησε την 5η θέση και έλαβε έπαινο στην τελική φάση του Διαγωνισμού «Ίππαρχος», η οποία πραγματοποιήθηκε στις 9 Απριλίου 2016.

Σημειώνουμε ότι ο Άγγελος-Πολυχρόνης Λεονταράκης στον ίδιο διαγωνισμό πέρυσι είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Ο μαθητής προετοιμάστηκε για το διαγωνισμό από τους καθηγητές κύριο Δημήτρη Παπαδόπουλο και κύριο Νίκο Αποστολόπουλο, τόσο μέσα από τη συμμετοχή του στον Όμιλο Σύγχρονης Φυσικής και Κοσμολογίας όσο και με επιπλέον μαθήματα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι τα θέματα του διαγωνισμού είναι ιδιαιτέρως απαιτητικά και φέτος, ειδικά, ήταν αυξημένης δυσκολίας.

Συγχαίρουμε τον μαθητή μας για την εξαιρετική του επίδοση στο διαγωνισμό και για τη μεγάλη του αυτή επιτυχία.