Δεύτερη θέση στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου

Τη δεύτερη θέση κατέκτησε η ομάδα μας στον 1ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για παιδιά Γυμνασίου με θέμα «Ταξίδι στην Αρχαιότητα», τον οποίο με ιδιαίτερη επιτυχία διοργάνωσε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση.

Το σχολείο μας, με παράδοση πλέον σε διαγωνισμούς Ρομποτικής, έλαβε τη δεύτερη θέση στην Open Category, με τους μαθητές Κυριάκο Νικολαΐδη, Χρήστο Τούντα, Τάσο Λιανό, Φώτη Καπότο, Βαγγέλη Δρακονταειδή, Λεωνίδα Ανάγνου, Χρήστο Αντωνόπουλο και Άγγελο Κληρονόμο (ομάδα Minders).

Στο διαγωνισμό, που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του σχολείου μας, φιλοξενήθηκαν 91 ομάδες από όλη τη χώρα (συνολικά 360 διαγωνιζόμενοι, μαθητές – προπονητές), συμμετέχοντας στις δύο κατηγορίες Regular και Open.

Την ομάδας προετοίμασαν για το διαγωνισμό οι καθηγητές Πληροφορικής Δημήτρης Μωραΐτης, Σίσσυ Σπανοπούλου και Ιάσων Ταούκης.