Trick or treat; Happy Halloween Day

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού του Σχολείου μας είχαν την ευκαιρία την Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2019 να συμμετάσχουν σε ποικίλες ψυχαγωγικές και ευχάριστες δραστηριότητες με αφορμή τον εορτασμό της διάσημης ημέρας του Halloween.

Οι μαθητές στο σύνολό τους πληροφορήθηκαν για την ιστορία και τον συμβολισμό του εθίμου μέσα από διαδραστικά παιχνίδια, δραστηριότητες χειροτεχνίας, τραγούδια και κεράσματα (trick-or-treating).

Όμορφες λατέρνες, trick or treat τσάντες, νυχτερίδες, λιχουδιές και ένας μεγάλος διαγωνισμός για τις καλύτερες σκαλισμένες κολοκύθες «έκλεψαν» την παράσταση!

Τη δική τους γευστική νότα έδωσαν οι μαθητές του Ομίλου Μαγειρικής οι οποίοι δημιούργησαν καπέλα μαγειρικής, παρασκεύασαν muffins κολοκυθιού και ζωγράφισαν μανταρίνια που τα είχαν σκαλίσει και τα είχαν μετατρέψει σε εντυπωσιακές κολοκύθες! Κατά τη διάρκεια της δραστηριότητας πραγματοποιήθηκε ιδιαίτερη αναφορά στη διατροφική αξία του κολοκυθιού και στα σημαντικά θρεπτικά συστατικά που περιέχει ως λαχανικό.

Συγχαρητήρια σε όλους για τη δημιουργική συμμετοχή τους!