Trick or Treat; Happy Halloween Day!

Τη Δευτέρα 31 Οκτωβρίου 2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες από όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου, είχαν την ευκαιρία να συμμετάσχουν σε ποικίλες ψυχαγωγικές δράσεις που πραγματοποιήθηκαν στο μάθημα των Αγγλικών, στο πλαίσιο του εορτασμού της διάσημης ημέρας του Halloween!

Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για την ιστορία και τον συμβολισμό του εθίμου μέσα από τις δραστηριότητες που πραγματοποιήθηκαν.

Κατασκεύασαν αστείες και τρομακτικές φιγούρες, χάρτινες κολοκύθες και φαναράκια και δόθηκε η δυνατότητα στα παιδιά να παίξουν παιχνίδια και να εξοικειωθούν με το λεξιλόγιο και τις εκφράσεις της αντίστοιχης εορτής.

Οι μαθητές της Ε΄ και της ΣΤ΄ Δημοτικού έγραψαν μια τρομακτική ιστορία αφού διδάχθηκαν λεξιλόγιο και δομή από κατάλληλα προετοιμασμένο υλικό. Επιπλέον οι μαθητές από τα τμήματα της ΣΤ’ Δημοτικού έφεραν στο Σχολείο τις κολοκύθες – φαναράκια που είχαν φτιάξει, τις τοποθέτησαν στο Αίθριο και πραγματοποιήθηκε διαγωνισμός από τον οποίο αναδείχτηκαν οι καλύτερα φιλοτεχνημένες.

Φυσικά δεν θα μπορούσαν να λείψουν τα κεράσματα από μια “trick or treat” γιορτή!

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για τη δημιουργική συμμετοχή τους!