«To τρελοβάπορο» της Δ΄ Δημοτικού

Μαθητές της Δ’ Δημοτικού αποτέλεσαν το πλήρωμα ενός «τρελοβάπορου» για να γνωρίσουν καλύτερα την «όμορφη και παράξενη πατρίδα».

Στο ταξίδι της γνώσης είχαν συντροφιά τους τον «Ηλιο τον ηλιάτορα» και τα «Τζιτζίκια». Σ’ αυτό, λοιπόν, το καράβι που συμβολίζει και μεταφέρει τον πραγματικό πλούτο της Ελλάδας και αποτελεί την ποιότητα της ταυτότητας της, οι δάσκαλοι της Δ’ Δημοτικού είχαν συν-επιβάτες μας τους μαθητές!

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας οι μαθητές της Δ’ Δημοτικού ήρθαν σε επαφή με έργα του Οδυσσέα Ελύτη διαβάζοντας ποιήματα του, ασχολήθηκαν με τη βιογραφία του, έμαθαν για το βραβείο Νόμπελ, άκουσαν και τραγούδησαν τα μελοποιημένα του ποιήματα και τα προσέγγισαν με δικούς τους τρόπους. Με την ανάγνωση και την ανάλυση των ποιημάτων του στην τάξη, «ανέβηκαν στο Τρελοβάπορο» και έκαναν ένα χαρούμενο και χρωματιστό ταξίδι στο βαθύ μπλε του Αιγαίου.

Στη συνέχεια, εμπνεύστηκαν από τον ίδιο τον ποιητή και τα έργα του και δημιούργησαν τα δικά τους κολάζ, εικονόλεξα και ηλεκτρονικές παρουσιάσεις. Αυτές αποτέλεσαν το σώμα και τα πανιά ενός καραβιού που στολίζει τον διάδρομο των αιθουσών. Οι μαθητές «αγκάλιασαν» τη συγκεκριμένη δράση και ανταποκρίθηκαν αποδεικνύοντας περίτρανα ότι η ποίηση του Οδυσσέα Ελύτη μπορεί να γίνει κατανοητή και από παιδιά μικρής ηλικίας.