To «Παιχνίδι θησαυρού» της Α΄ Δημοτικού

Διαθεματική βιωματική δράση της Α΄ Δημοτικού για τη γνωριμία και εξοικείωση με τους χώρους του Σχολείου

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Δημοτικού πραγματοποίησαν μια διαθεματική βιωματική δράση συμμετέχοντας σε ένα πρωτότυπο «Παιχνίδι Θησαυρού» στους χώρους του Σχολείου μας!

Ο στόχος του παιχνιδιού ήταν η εξοικείωση και η γνωριμία με τους χώρους στους οποίους οι μαθητές μας θα κινούνται και θα

επισκέπτονται καθημερινά κατά την ώρα του διαλείμματος, καθώς και κατά τις υπόλοιπες διδακτικές ώρες του ωρολόγιου προγράμματος.

Η προσέγγιση αυτής της βιωματικής δράσης ήταν διαθεματική με το μάθημα της Γλώσσας που ξεκινήσαν να ανακαλύπτουν την

ετυμολογία και την ερμηνεία των λέξεων και της ενότητας: «Πώς ζούμε στο σχολείο μας» από το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος.

Μαζί με τις δασκάλες τους οι μικροί μαθητές επισκεφτήκαν το κυλικείο, τη Γραμματεία, το γραφείο της    Διεύθυνσης, τους χώρους που γίνονται οι δραστηριότητες και τα μαθήματα των ειδικοτήτων, τον χώρο που βρίσκεται η νοσηλεύτρια και τον προαύλιο χώρο.

Κάθε χώρος κι ένας σταθμός! Για κάθε σταθμό κι ένα αίνιγμα! Για κάθε   σωστή απάντηση, μία αναμνηστική…επιβράβευση !

Με ενθουσιασμό, πολλά χαμόγελα και κυρίως με έντονο το στοιχείο της έκπληξης ολοκληρώθηκε η πρώτη δράση για τη νέα σχολική χρονιά που μόλις ξεκίνησε!