Stop motion video από τους μαθητές της Β’ Δημοτικού με αφορμή… το Εμβαδόν!

Στο πλαίσιο της 8ης ενότητας των Μαθηματικών «Εμβαδόν – Περίμετρος», μαθητές και μαθήτριες της Β΄ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους κυρίας Ελένης Γεωργιάδου, αξιοποίησαν τα σύγχρονα μέσα τεχνολογίας δημιουργώντας ένα πρωτότυπο βίντεο.

Αρχικά οι μαθητές ήρθαν σε μια πρώτη επαφή με την έννοια του εμβαδού και της μέτρησής του συγκρίνοντας επιφάνειες με άτυπες μονάδες μέτρησης όπως γόμες, βιβλία, base ten blocks, αναπτύσσοντας ποικίλες στρατηγικές.

Έπειτα, έμαθαν να υπολογίζουν το εμβαδόν διάφορων επιφανειών χρησιμοποιώντας τετραγωνισμένο χαρτί. Στο πλαίσιο αυτό οι μαθητές σχεδίασαν τις δικές τους παραστάσεις και συνέκριναν το εμβαδόν τους βάσει του αριθμού των χρωματισμένων τετραγώνων του χαρτιού.

Η παραπάνω δραστηριότητα προκάλεσε τον ενθουσιασμό των παιδιών και οδήγησε σύντομα σε μια νέα, άκρως δημιουργική εργασία! Αφού ζωγράφισαν σε τετραγωνισμένο χαρτί κτήρια, δέντρα, οχήματα και χαρταετούς ενόψει Καθαράς Δευτέρας υπολογίζοντας το εμβαδόν τους, έφτιαξαν όλοι μαζί ένα ευφάνταστο σενάριο, τράβηξαν φωτογραφίες, έκαναν ηχογραφήσεις και μετέτρεψαν την εικαστική τους σύνθεση σε ένα πρωτότυπο stop motion video animation!

Συγχαρητήρια σε όλους μας τους μαθητές και τις μαθήτριες για το δημιουργικό αποτέλεσμα καθώς και στη δασκάλα τους που ανέλαβε το μοντάζ αλλά και τη συνολική καθοδήγηση!