Steam και Εκπαιδευτική Ρομποτική στο Νηπιαγωγείο μας

Για τους μήνες Δεκέμβριο και Ιανουάριο στο Νηπιαγωγείο μας υλοποιούμε το πρόγραμμα «Τέχνη και Ζωή» στην ενότητα «Steam –Εκπαιδευτική Ρομποτική».

Για τον μην Δεκέμβριο οι μικροί μας μαθητές συμμετείχαν σε δυο πολύ ενδιαφέρουσες δράσεις!

Την Τρίτη 14 Δεκεμβρίου 2021 τα παιδιά επισκέφθηκαν το Εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών του Σχολείου μας και σε συνεργασία με τις καθηγήτριες της Ρομποτικής πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή πλοήγηση σε δύο Μουσεία : στο Μουσείο Van Gogh στο Άμστερνταμ και στο Mουσείο Μοντέρνας Τέχνης στη Νέα Υόρκη (MoMA).

Την Πέμπτη 15 και την Παρασκευή 16 Δεκεμβρίου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν έργα μεγάλων καλλιτεχνών καθώς παρακολούθησαν δια-δραστικό εκπαιδευτικό πρόγραμμα στο Ίδρυμα Βασίλη και Ελίζας Γουλανδρή.