Nuclear Power: Μία Συζήτηση με Αφορμή την Ταινία Oppenheimer

Την Πέμπτη 4 Απριλίου 2024, οι μαθητές του GCE (Γ4) Αλεξία Αλιφραγκή, Βαγγέλης Αλιφραγκής, Νίκος Τριγώνης και Στέφανος Ηλιάδης πραγματοποίησαν παρουσίαση στους συμμαθητές τους στο Θέατρο του Σχολείου μας με θέμα την πυρηνική ενέργεια. Τα παιδιά, παίρνοντας αφορμή από τα μαθήματα A Levels στη Φυσική και στην Ιστορία αλλά και την ταινία Oppenheimer (2023), που αφηγείται την ιστορία του ανθρώπου πίσω από την πρώτη ατομική βόμβα, μελέτησαν από κοινού τόσο την επιστήμη και τεχνολογία όσο και την ιστορία της κατασκευής των πυρηνικών όπλων.

Μίλησαν από τη μία για τις διαδικασίες της πυρηνικής σύντηξης, πυρηνικής σχάσης και ραδιενέργειας και από την άλλη για το ιστορικό της ανάπτυξης, της χρήσης και των συνεπειών των πυρηνικών όπλων στον Ψυχρό Πόλεμο (1945-1989). Μέσα από την παρουσίαση και τη συζήτηση που ακολούθησε, αναδείχθηκε η σημασία της ομαδικής δουλειάς και το πώς η συνεργασία μεταξύ μαθητών των θετικών και ανθρωπιστικών επιστημών μπορεί να παραγάγει συναρπαστικά αποτελέσματα.

Ευχαριστούμε για την τροφή για σκέψη που μας δώσατε!