“I like monkeys” Δράση των μαθητών της Α’ Δημοτικού στα Αγγλικά

Μέσα από τα διαδικτυακά μαθήματα Αγγλικών και τη διδακτική ενότητα

“Ι like monkeys” οι μαθητές της Α’ Δημοτικού είχαν την ευκαιρία να μάθουν στην ξένη γλώσσα τα ζώα που συναντάμε σε έναν ζωολογικό κήπο.

Οι μικροί μαθητές χρησιμοποίησαν το νέο λεξιλόγιο της ενότητας αλλά και γνώσεις από προηγούμενα μαθήματα για να περιγράψουν τα ζώα ως προς το μέγεθος και το χρώμα που έχουν. Επίσης, χρησιμοποίησαν τις φράσεις “I like..” ή “I don’t like” για να δείξουν ποια είδη τους αρέσουν.

Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων τα παιδιά εκπαιδεύτηκαν με πρωτότυπο οπτικοακουστικό υλικό και έκαναν εξάσκηση στον προφορικό λόγο μέσα από τραγούδια, εικονογραφημένες κάρτες λέξεων και παιχνίδια μίμησης.

Η ενότητα ολοκληρώθηκε με μία ευχάριστη τρισδιάστατη κατασκευή, με την οποία οι μαθητές παρουσιάζουν τον βασιλιά των ζώων.