H Εκπαιδευτική Αναγέννηση στον Τελικό του Διαγωνισμού Young Business Talents

Στον Τελικό του Διαγωνισμού Young Business Talents θα λάβει μέρος η ομάδα της Β΄ Λυκείου του Σχολείου μας, ύστερα από την εξαιρετική εμφάνισή της στις προηγούμενες φάσεις του διαγωνισμού. Στον Τελικό, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στις 22 Απριλίου 2017 στο Pierce College, θα λάβουν μέρος 75 ομάδες.

Από το Σχολείο μας προκρίθηκε η ομάδα MARKETEAM αποτελούμενη από τους μαθητές της Β’ Λυκείου, Πολύβιο Πλατυγένη, Σπύρο Βουλουμάνο (GCE) και Βασίλη Παπαγγελόπουλο (GCE), με υπεύθυνο τον Καθηγητή Οικονομολόγος κύριος Γιάννης Θεοχάρης.

Το Young Business Talents είναι ένας διαγωνισμός που γίνεται για πέμπτη συνεχή χρονιά και στον οποίο το Σχολείο μας συμμετέχει από την πρώτη χρονιά λειτουργίας του διαγωνισμού, προκρινόμενο κάθε φορά στην τελική φάση. Στον διαγωνισμό συμμετέχουν κάθε χρόνο 3000 μαθητές. Η όλη διαδικασία γίνεται μέσω ενός προσομοιωτή Επιχείρησης, στον οποίο εισάγεται ο σχεδιασμός του επιχειρηματικού πλάνου κάθε ομάδας. Μέσω αυτού του προσομοιωτή προκύπτει το αποτέλεσμα κάθε σχεδιασμού και η αξιολόγησή του.

Φέτος το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στον διαγωνισμό με οκτώ ομάδες από τις οποίες οι τρεις έφτασαν στα ημιτελικά και μία εξ αυτών στον τελικό.

Οι υπόλοιπες δύο ομάδες που έφτασαν στα ημιτελικά είναι οι:

TL4 (αποτελούμενη από τους μαθητές της Α’ Λυκείου: Δημήτρη Μακρή, Νίκο Ντούρμα, Μανώλη Λουδάρο και Νίκο Σωτηρόπουλο)

PDAG Team (αποτελούμενη από τους μαθητές της Α’ Λυκείου: Aναστασία Δεσποτίδου, Μαρία Αλφαντή, Γιάννη Δέδε και Παναγιώτη Καραγιάννη)