8η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κάρτινγ για μαθητή του Σχολείου μας

Δυναμικό παρών έδωσε ο μαθητής της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, Αλέξανδρος D’ Arcy στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κάρτινγκ που πραγματοποιήθηκε στο Le Mans, στη Γαλλία.

Στο συγκεκριμένο θεσμό που προσελκύει το ενδιαφέρον του μηχανοκίνητου αθλητισμού σε παγκόσμιο επίπεδο, ο Αλέξανδρος είχε την ευκαιρία να διαγωνιστεί ανάμεσα στους πιο έμπειρους και ταλαντούχους εργοστασιακούς οδηγούς, στην πιο δημοφιλή πίστα καρτ της Ευρώπης.

Με την υποστήριξη της βρετανικής ομάδας BKC Racing ο μαθητής του Σχολείου μας είχε την ευκαιρία να αποκτήσει ιδιαίτερα σημαντική εμπειρία στην τηλεμετρία, να δοκιμαστεί στο οδόστρωμα κάτω από διαφορετικές καιρικές συνθήκες, να ακολουθήσει οδηγίες στρατηγικής αντιμετώπισης των αντιπάλων και να εξελιχθεί ευρύτερα ως οδηγός.

Η παρουσία του Αλέξανδρου D’ Arcy στη διοργάνωση ήταν εξαιρετική και παρά τα ποικίλα μηχανικά προβλήματα που αντιμετώπισε στα περισσότερα σκέλη, κατάφερε από την 30η θέση να διακριθεί στην 8η θέση και να σχολιαστεί με θαυμασμό από τον αφηγητή της διοργάνωσης : “What a fantastic performance from Alexander D’ Arcy, P30 to P8”.

Συγχαρητήρια στον Αλέξανδρο για την επιτυχία του και τη σπουδαία διάκρισή του.