6η θέση στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Βίντεο Νανοτεχνολογίας «Nanodiode»

Την έκτη θέση στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Βίντεο Νανοτεχνολογίας «Nanodiode» κατέκτησε η ομάδα του Σχολείου μας με το βίντεο που δημιούργησε στο πλαίσιο του Ομίλου Σύγχρονης Φυσικής & Κοσμολογίας.

Ο διαγωνισμός αφορούσε μαθητές ηλικίας 11-18 ετών κι συνδιοργανώθηκε από το NanoDiode Project και την Ευρωπαϊκή Ένωση Ομοσπονδιών Δημοσιογράφων Επιστήμης (EUSJA).

Το βίντεο δημιουργήθηκε από τους μαθητές Βιτζηλαίο Μανούσο, Μαρκόπουλο Αλέξανδρο, Μερκουράκη Λάμπρο, Σαλεμή Ηλιάνα – Εφραιμία, Τουλάκη Μυρτώ (α΄ Γυμνασίου), Αγγελοπούλου Μελίνα-Μαρία, Σάρρο Αλέξανδρο, Χατζήβεη Γεωργία (β΄ Γυμνασίου) και Θεοτόκογλου Λήδα (γ΄ Γυμνασίου), υπό τις οδηγίες των εκπαιδευτών τους και υπευθύνων του Ομίλου κυρίου Παπαδόπουλου και κυρίου Αποστολόπουλου.

Τα βίντεο των μαθητών αξιολογήθηκαν κατά 50% από την επιτροπή νανοτεχνολογίας της ομοσπονδίας NanoDiode Project, από την Ευρωπαϊκή Ένωση Δημοσιογράφων Επιστήμης (EUSJA) και από ομάδα επιστημόνων, ενώ το υπόλοιπο 50% προέκυψε από τον αριθμό των likes που έλαβαν μέσω κοινωνικών δικτύων (facebook, tweeter).

Η Διεύθυνση και το Τμήμα Θετικών Επιστημών του Σχολείου μας συγχαίρει τους μαθητές για τη μεγάλη επιτυχία τους!