5η θέση στον Τελικό της Οικονομικής Ολυμπιάδας και εκπροσώπηση στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα

Με εξαιρετική επιτυχία συμμετείχε στον Τελικό της Οικονομικής Ολυμπιάδας 2022 ο απόφοιτος της Γ΄ Λυκείου του Σχολείου μας Δημοσθένης Κλειδέρης ο οποίος κατέκτησε την 5η θέση και θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα που θα διοργανωθεί στις αρχές της νέας σχολικής χρονιάς. Ο Τελικός της διοργάνωσης πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 3 Ιουλίου 2022 στην Ελληνοαμερικανική Ένωση.

Στην Τελική Φάση του Διαγωνισμού συμμετείχαν 70 μαθητές, οι 30 από την Αττική και οι υπόλοιποι 40 από την υπόλοιπη Ελλάδα. Ο απόφοιτος της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης τερμάτισε αρχικά στην πρώτη δεκάδα, η οποία κλήθηκε μετά από γραπτή αξιολόγηση σε ατομική προφορική εξέταση του κάθε υποψήφιου. Μετά την ολοκλήρωση της προφορικής εξέτασης ο Δημοσθένης αναδείχτηκε στην 5η θέση και θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα μαζί με τους άλλους τέσσερις διακριθέντες στη Διεθνή Φάση του Διαγωνισμού.

Σημαντική ήταν και η επιτυχία του μαθητή της Β΄ Λυκείου Γιάννη Γκαμαλέτσου και της απόφοιτης της Γ΄ Λυκείου Ασημίνας Νταή που συμμετείχαν μαζί με τον Δημοσθένη Κλειδέρη στον Τελικό του Διαγωνισμού.

Ο Διαγωνισμός διοργανώθηκε για δεύτερη χρονιά με τη συμμετοχή 2500 μαθητών. Οι  μαθητές προκείμενου να διαγωνιστούν στον Τελικό χρειαζόταν να περάσουν από τον Σχολικό Γύρο και τον Περιφερειακό Γύρο.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα αποτελεί έναν διεθνή Διαγωνισμό οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και σε μαθήτριες Λυκείου. Διοργανώνεται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και έχει ως στόχο την ανάπτυξη των γνώσεων και των δεξιοτήτων των συμμετεχόντων στο πεδίο των οικονομικών.

Συγχαρητήρια στους αποφοίτους της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης για τη συμμετοχή τους στον Τελικό καθώς και στην καθηγήτρια Οικονομικών κυρία Πηγή Λιαγκρή που συντέλεσε στην προετοιμασία τους!

Ευχόμαστε επιτυχία στον Δημοσθένη για τη συμμετοχή του στη Διεθνή Οικονομική Ολυμπιάδα.