5η θέση για τη Μαθητική Ομάδα του Σχολείου μας στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής

Την 5η θέση κατέκτησε η Μαθητική Ομάδα της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης ‘’TSAKALIA’’ στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής 2022 που διοργανώθηκε από την Ελληνική Στατιστική Αρχή. Σημειώνεται ότι το Σχολείο μας ήταν το μοναδικό σχολείο της Αττικής που κατατάχθηκε στην πεντάδα των διακριθέντων. Η Μαθητική Ομάδα και το Σχολείο θα βραβευθούν σε ειδική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί στις εγκαταστάσεις της Στατιστικής Υπηρεσίας.

Σκοπός του Διαγωνισμού είναι η δημιουργική ενασχόληση και διάκριση των μαθητών που ενδιαφέρονται για την επιστήμη της στατιστικής, η εφαρμογή της στατιστικής στην καθημερινή ζωή αλλά και σε άλλους τομείς της κοινωνίας όπως στην οικονομία, στη χάραξη πολιτικών και στη λήψη αποφάσεων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι τη φετινή χρονιά ο αριθμός των μαθητών που συμμετείχε στον Διαγωνισμό αυξήθηκε κατά 174,7% σε σύγκριση με τον αντίστοιχο της περσινής χρονιάς. Συγκεκριμένα στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής συμμετείχαν 406 ομάδες (152 ομάδες Λυκείων και 254 ομάδες Γυμνασίων) με συνολικά 383 μαθητές Λυκείων και 658 μαθητές Γυμνασίων από 41 Λύκεια και 51 Γυμνάσια σε πανελλαδικό επίπεδο.

Ο Διαγωνισμός διεξήχθη σε δυο επιμέρους στάδια. Το πρώτο στάδιο πραγματοποιήθηκε από τις 24 Ιανουαρίου 2022 έως τις 7 Φεβρουαρίου 2022, ενώ το δεύτερο στάδιο πραγματοποιήθηκε από τις 11 Φεβρουαρίου 2022 έως τις 7 Μαρτίου 2022.

Η Ομάδα ‘’TSAKALIA’’ του Σχολείου μας αποτελείται από τις μαθήτριες Αγγελή Μαρία, Δάφνη Βαλιάδου, Ειρήνη Τρουπή.

Στο δεύτερο στάδιο του Διαγωνισμού συμμετείχαν και οι παρακάτω Μαθητικές Ομάδες από το Γυμνάσιο και το Λύκειο του Σχολείου μας:

Η Μαθητική Ομάδα ‘’LISTAT 1’’ με τους μαθητές Αλέξανδρο Ηλιάδη, Άννα Λούσιου και Κωνσταντίνο Τσαπατώρη.

Η Μαθητική Ομάδα ‘’STONKS’’ με τη μαθήτρια και τους μαθητές  Μαριλένα Νικολάου, τον Ορέστη Ζηκούλη και τον Γιάννη Γκαμαλέτσο.

Η Μαθητική Ομάδα ‘’OSEDO 1’’ με τους μαθητές Νικόλα Κλάδη, Παναγιώτη Φούντα και Νίκο Ανάγνου.

Η Μαθητική Ομάδα ‘’TEAMJO’’ με τους μαθητές Διονύση Κανέλλη, Ματτέο Παλαμάρη και Γιώργο Κλωνή.

Την επιτυχημένη προετοιμασία των μαθητών ανέλαβε ο καθηγητής Μαθηματικών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κύριος Κωνσταντίνος Σχίζας καθώς και οι καθηγητές Μαθηματικών κύριος Γιώργος Ανδριόπουλος και κύριος Θωμάς Μακρής.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και στους καθηγητές τους για τη συμμετοχή τους και τη σημαντική διάκριση τους!