5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός F1 in Schools

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό «F1 in Schools», ο οποίος πραγματοποιήθηκε από τις 22 έως τις 24 Απριλίου 2016.

Πρόκειται για τον μεγαλύτερο διαγωνισμό τεχνολογίας στον κόσμο και ένα από τα πιο ολοκληρωμένα εκπαιδευτικά προγράμματα για την ενίσχυση του ενδιαφέροντος των μαθητών για τις Φυσικές Επιστήμες, Νέες Τεχνολογίες, Μηχανική και Μαθηματικά (STEM). Ο διαγωνισμός πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις της Ελληνογερμανικής Αγωγής.

Το σχολείο μας εκπροσωπήθηκε στο διαγωνισμό από την ονομασία OMEGA RACING, με τα εξής μέλη:

Από την α΄ Γυμνασίου: Βασίλης Τσάδαρης, Αποστόλης Κανέλλης, Μανούσος Βιτζηλαίος, Αλέξανδρος Μαρκόπουλος, Λουΐζος Παπαδόπουλος, Θανάσης Ζαχαρόπουλος, Λάμπρος Μερκουράκης,

από τη β΄ Γυμνασίου: Χάρης Θεοφιλόπουλος και

από τη γ΄ Γυμνασίου: Νικόλαος Ντούρμας

από την Α΄ Λυκείου: Σπύρος Βουλουμάνος, Γιάννης Φλωράς, Βασίλης Παπαγγελόπουλος, Γιώργος Κασσαβέτης και Αναστάσης Ζουρδούμης.

Τους μαθητές προετοίμασε για το διαγωνισμό ο καθηγητής Τεχνολογίας Γιάννης Τούντας και ο απόφοιτος του Σχολείου μας και πλέον φοιτητής στον τομέα της Πληροφορικής Στέλιος Αγορόπουλος.

Ο μεγάλος ανταγωνισμός και το υψηλότερο από κάθε άλλη φορά επίπεδο των διαγωνιζομένων δεν εμπόδισαν την ομάδα μας να διακριθεί καταλαμβάνοντας την 8η θέση πανελλαδικώς σε σύνολο 30 ομάδων που βρέθηκαν στον τελικό. Πρόκειται για μια θέση που δίνει ελπίδες και κίνητρο στα μέλη της ομάδας για μελλοντικά καλύτερα αποτελέσματα, αν λάβουμε υπ’ όψιν το ότι η ομάδα μας δεν έχει ξανασυμμετάσχει σε ανάλογο διαγωνισμό και δε διαθέτει την ανάλογη εμπειρία. Συγχαρητήρια, λοιπόν, και εις ανώτερα!