4ος Διαγωνισμός Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής για μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση

Για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και Υπό την Αιγίδα της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας διοργανώνεται από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση ο Διαγωνισμός Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής.

Το Σάββατο 2 Απριλίου 2022 και ώρες 08:30-19:30 μαθητές Γυμνασίων και Λυκείων, από ολόκληρη την Ελλάδα, εκπροσωπώντας δημόσια και ιδιωτικά σχολεία, θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετάσχουν στον 4ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής.

Κατά τη διάρκεια της διαδικασίας οι μαθητές βασισμένοι στη Μαθηματική σκέψη και στη Λογική θα κληθούν οργανωμένοι σε τριμελείς ομάδες, να λύσουν τους Γρίφους που έχει επιλέξει η Οργανωτική Επιτροπή για να καταφέρουν να φτάσουν στην τελική φάση του Διαγωνισμού.

Οι μαθητές οι οποίοι θα συμμετάσχουν στη συνολική διαδικασία, εκτός από τα έπαθλα και τα βραβεία που θα διεκδικήσουν μέσω της επιδιωκόμενης διάκρισής τους, θα έχουν την ευκαιρία να βιώσουν μια σπουδαία παιδαγωγική εμπειρία η οποία βασίζεται στην ομαδικότητα, στον συναγωνισμό και στην ευγενή άμιλλα.

Κατά την Τελετή Έναρξης του Διαγωνισμού θα απευθύνουν χαιρετισμούς εκπρόσωποι από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων και από την Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία.

Σημειώνεται, ότι κατά τη διάρκεια του Διαγωνισμού θα τηρηθούν στο έπακρο όλα τα προληπτικά μέτρα για τον περιορισμό της διασποράς.

Επιπλέον πληροφορίες σχετικά με τον Διαγωνισμό και τις Εγγραφές μπορείτε να βρείτε στον ακόλουθο ηλεκτρονικό σύνδεσμο: