4η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής

Την 4η θέση στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής κατέκτησε η Μαθητική Ομάδα του Σχολείου μας Β4STAT1 με τους μαθητές από το Λύκειο Νικόλαο Αλεξάνδρου, Στέφανο Ηλιάδη και Νικόλαο Τριγώνη. Οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης διακρίθηκαν σε με εξαιρετικά υψηλή θέση ανάμεσα σε 387 ομάδες που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό, ενώ το Σχολείο μας ήταν το μοναδικό της Αττικής που διακρίθηκε στον Τελικό.

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η δεύτερη συνεχόμενη χρονιά που η Εκπαιδευτική Αναγέννηση διακρίνεται στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής.

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιείται σε δυο φάσεις. Στην 1η φάση διαγωνίζονται σε τρία τεστ γνώσεων και στην τελική φάση καταθέτουν μια εργασία σε συγκεκριμένο θέμα που ορίζει η επιτροπή Διαγωνισμού.

Στην 1η φάση πέρασαν 4 ομάδες μας και στη δεύτερη φάση διακρίθηκε η B4STAT1. Αξίζει να σημειωθεί ότι η νικήτρια ομάδα συγκέντρωσε 93,625 βαθμούς και η ομάδα του Σχολείου μας 93.017.

Ο καθηγητής Μαθηματικών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης κύριος Κωνσταντίνος Σχίζας ήταν ο Υπεύθυνος του Διαγωνισμού για το Σχολείο και την προετοιμασία των μαθητών ανέλαβαν οι καθηγητές του Μαθηματικού Τμήματος με σειρά μαθημάτων σε έννοιες που οι μαθητές χρειαζόταν να κατανοήσουν για να ανταπεξέλθουν στις ερωτήσεις που θα διαγωνίζονταν.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη σπουδαία επιτυχία τους, σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό καθώς και στους καθηγητές Μαθηματικών που ανέλαβαν την προετοιμασία τους.

Συγχαρητήρια στην ομάδα μας που διακρίθηκε καθώς και σε όλες τις ομάδες που πήραν μέρος στον διαγωνισμό καθώς και σε όλους τους μαθηματικούς που προετοίμασαν τα παιδιά.