3 μαθητές του Σχολείου μας στον Τελικό Γύρο της Οικονομικής Ολυμπιάδας

Τρεις μαθητές από το Λύκειο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης συμμετείχαν με επιτυχία στον Περιφερειακό Γύρο της 2ης Ελληνικής Οικονομικής Ολυμπιάδας και προκρίθηκαν στον Τελικό Γύρο της διοργάνωσης.

Οι μαθητές Ιωάννης Γκαμαλέτσος, Δημοσθένης Κλειδέρης και η μαθήτρια Ασημίνα Νταή θα εκπροσωπήσουν το Σχολείο μας στον Τελικό Γύρο της Οικονομικής Ολυμπιάδας που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα μετά την ολοκλήρωση των Πανελλήνιων Εξετάσεων.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα είναι ένας διεθνής διαγωνισμός οικονομικών γνώσεων που απευθύνεται σε μαθητές και μαθήτριες Λυκείου τόσο της Ελλάδας όσο και του εξωτερικού και έχει στόχο να συμβάλει στην ανάπτυξη των γνώσεων και των δεξιοτήτων των διαγωνιζόμενων στο πεδίο των οικονομικών.

Η Οικονομική Ολυμπιάδα εκτός από την Ελλάδα διεξάγεται στην Τσεχία, τη Σλοβακία, την Ουγγαρία, την Κίνα, τη Βοσνία – Ερζεγοβίνη και την Πολωνία ενώ διευρύνεται συνεχώς και σε άλλες χώρες. Διοργανώνεται με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, την υποστήριξη της Γενικής Γραμματείας Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας του Υπουργείου Εξωτερικών της Ελλάδας για τα σχολεία του Απόδημου Ελληνισμού και την υποστήριξη της Τράπεζας της Ελλάδος.

Συγχαρητήρια στους μαθητές και στη μαθήτρια του Σχολείου μας για την πρόκρισή τους καθώς και στην καθηγήτρια Οικονομικών κυρία Πηγή Λιαγκρή που συντέλεσε καθοριστικά στα εξαιρετικά αποτελέσματα.

Ευχόμαστε επιτυχία στη συμμετοχή των μαθητών μας στον Τελικό Γύρο.