Το 3ο βραβείο στο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος, ο οποίος είχε ως θέμα «Ιχνηλατώντας τα μονοπάτια που διάβηκε ο πατρο-Κοσμάς: Η ζωή, το έργο και το μαρτύριο του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού» κατέκτησε η Αναστασία Γαργαλιάνου, μαθήτρια της β΄ Γυμνασίου, με το ποίημα της «Θάλασσα».

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των σχολείων της Ελλάδας, της Κύπρου, καθώς και των ελληνόφωνων σχολείων του εξωτερικού και η συμμετοχή ήταν αθρόα.

Αφορμή στάθηκε η συμπλήρωση 300 ετών από τη γέννηση του ιερομάρτυρα, εθναποστόλου και φωτιστή του υπόδουλου Γένους Αγίου Κοσμά και το θέμα ήταν: «Ιχνηλατώντας τα μονοπάτια που διάβηκε ο πατρο-Κοσμάς: Η ζωή, το έργο και το μαρτύριο του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού». Οι συμμετοχές των μαθητών κρίθηκαν από τα μέλη της Ειδικής Συνοδικής Επιτροπής Πολιτιστικής Ταυτότητος, όπως και από δασκάλους και καθηγητές από όλη την Ελλάδα.

Η Αναστασία έλαβε ως βραβείο έναν ειδικό Τόμο της Αποστολικής Διακονίας της Εκκλησίας της Ελλάδος, μία Εικόνα του Αγίου Κοσμά του Αιτωλού, αλλά -κυρίως- το Τιμητικό Βραβείο της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος.