3η Πανελλήνια θέση στον Διαγωνισμό Στατιστικής για τη Μαθητική Ομάδα Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης

Για μια ακόμα χρονιά η Εκπαιδευτική Αναγέννηση διακρίθηκε στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής. Συγκεκριμένα η Ομάδα ‘’ROBOT’’ του Λυκείου  με τους μαθητές Ευάγγελο Δασκαλόπουλο, Οδυσσέα Κεσεντέ και Χρήστο Πουλίτση κατέκτησε την 3η θέση ανάμεσα σε 367 μαθητές.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Εκπαιδευτική Αναγέννηση είναι το μοναδικό Σχολείο της Αττικής και το μοναδικό Ιδιωτικό που βρέθηκε στον Τελικό.

Επίσης άλλες τρεις Μαθητικές Ομάδες από το Λύκειο  και μια Μαθητική Ομάδα από το Γυμνάσιο βρέθηκαν στην πρώτη εικοσάδα.

Ο Διαγωνισμός πραγματοποιείται σε δυο στάδια. Στο 1ο στάδιο οι μαθητές μας διαγωνίστηκαν σε ερωτήσεις Στατιστικής υψηλού επιπέδου ενώ στο 2ο στάδιο παρουσίασαν εργασία σε συγκεκριμένο θέμα που είχε ορίσει η Επιτροπή Διαγωνισμού.

Την ευθύνη της προετοιμασίας των μαθητών είχαν οι καθηγητές του Μαθηματικού Τμήματος της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Υπεύθυνος  του Διαγωνισμού για το Σχολείο μας είναι ο Μαθηματικός κύριος Κωνσταντίνος Σχίζας.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλες τις Ομάδες που συμμετείχαν στο Διαγωνισμό και ειδικότερα στην Ομάδα ‘’ROBOT’’ για την αξιέπαινη διάκρισή της καθώς και στους καθηγητές του Σχολείου μας για την άρτια προετοιμασία τους.