3η θέση στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής για την Ομάδα Γυμνασίου «STONKS1618» του Σχολείου μας

1η επιλαχούσα Ομάδα για τον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό

Σπουδαία είναι η επιτυχία των μαθητών της Ομάδας Γυμνασίου «STONKS1618» της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης που διακρίθηκε στην 3η θέση στον 3ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Στατιστικής και αναδείχτηκε ως 1η επιλαχούσα Ομάδα για τον Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό!

Οι μαθητές μας διακρίθηκαν ανάμεσα σε σύνολο 136 Σχολείων, 436 ομάδων και 717 μαθητών από ολόκληρη την Ελλάδα που έλαβαν μέρος στον Διαγωνισμό.

Στην Ομάδα του Σχολείου μας συμμετέχουν οι μαθητές Γυμνασίου: Ιωάννης Γκαμαλέτσος, Ορέστης Ζηκούλης και Μαρία Ελένη Νικολάου.

Η διαδικασία του Διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε σε δυο φάσεις.

Κατά τη διάρκεια της 1ης φάσης που διήρκησε το χρονικό διάστημα από τις 7/02/20 έως τις 16/02/20 οι μαθητές Γυμνασίου του Σχολείου μας διαγωνίστηκαν σε τρεις θεματικές ενότητες. Κάθε μια ενότητα περιλάμβανε 10 διαφορετικές ερωτήσεις και συγκέντρωσαν την ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία 9,2/10.

Οι μαθητές μας αξιοποίησαν τις γνώσεις που απέκτησαν κατά τη διάρκεια της προετοιμασίας τους στο Σχολείο και διδάχτηκαν αναλυτικά την ύλη του Διαγωνισμού μέσα από πλήθος ασκήσεων, αφιερώνοντας και προσωπικό χρόνο.

Η 2η φάση του Διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε από τις 18/02/20 έως τις 8/03/20. Η Ομάδα Γυμνασίου του Σχολείου μας ετοίμασε και κατέθεσε την εργασία που της είχε ορίσει η επιτροπή του Διαγωνισμού, δουλεύοντας καθημερινά αλλά και το Σαββατοκύριακο με πνεύμα ομαδικότητας, συνεργασίας και υπό την άρτια καθοδήγηση του υπεύθυνου καθηγητή τους.

Συγχαρητήρια στο σύνολο των μαθητών μας για τη σημαντική επιτυχία τους καθώς και στον καθηγητή Μαθηματικών του Σχολείου μας κύριο Κωνσταντίνο Σχίζα για την άρτια προετοιμασία τους.

Οι μαθητές μας πρόκειται να βραβευτούν σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί το επόμενο χρονικό διάστημα, σε ειδική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί από την Ελληνική Στατιστική Αρχή.