3η θέση στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης

Την 3η θέση στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Μαθηματικής και Λογικής Σκέψης κατέκτησε η ομάδα Λυκείου της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, με τους μαθητές Γιώργο Κασσαβέτη, Γιάννο Μελισσουργό και Απόστολο Τουλούπα (Α΄ Λυκείου). Ο Τελικός του διαγωνισμού πραγματοποιήθηκε την Κυριακή, 6 Μαρτίου 2016 στο Anatolia College στη Θεσσαλονίκη.

Στον διαγωνισμό συνολικά συμμετείχαν 90 ομάδες, οι οποίες αγωνίστηκαν στην προημιτελική, ημιτελική και τελική φάση.

Τους μαθητές προετοίμασαν οι καθηγητές Μαθηματικών κύριος Κωνσταντίνος Λάττας και κύριος Θεοδόσης Θεοδοσόπουλος και τους μαθητές στον Τελικό του Διαγωνισμού συνόδευσε ο Διευθυντής Λυκείου κύριος Ισίδωρος Σιδέρης.

Το ζητούμενο του διαγωνισμού Μαθηματικής και λογικής Σκέψης είναι η αναζήτηση του ορθού λόγου και της λογικής σκέψης μέσα από την επίλυση λογικών γρίφων. Ο διαγωνισμός διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Αμερικανικό Κολέγιο Ανατόλια σε συνεργασία με το Κέντρο Διάδοσης Επιστημών & Μουσείο Τεχνολογίας «Νόησις» και τελεί υπό την αιγίδα της Καγκουρό Ελλάς, η οποία εκπροσωπεί και διενεργεί στην Ελλάδα τον Διεθνή Μαθηματικό Διαγωνισμό «Καγκουρό». Ο διαγωνισμός, επίσης, αποτελεί δραστηριότητα του μαθητικού συνεδρίου επιστήμης και τεχνολογίας ACSTAC, που τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και του Ινστιτούτου CERN.