3η θέση και πολλές ατομικές διακρίσεις στο Διεθνή Διαγωνισμό World Scholar’s Cup

Την 3η θέση και πολλές επιμέρους ατομικές διακρίσεις κατέκτησαν οι μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Αριάδνη-Μαρία Κουβάτσου, Λένια Κρίκη (Α΄ Λυκείου) και Χαριτίνη Ντίνη (Β΄ Λυκείου) στον Athens Round της διεθνούς διοργάνωσης World Scholar’s Cup, ενός ξεχωριστού και συναρπαστικού διαγωνιστικού θεσμού ακαδημαϊκών γνώσεων, συνθετικής σκέψης και δεξιοτήτων επικοινωνίας στην αγγλική γλώσσα.

Η ομάδα μας πέτυχε τη πολύ σημαντική διάκριση να καταταγεί τρίτη στη συνολική βαθμολογία και έτσι να λάβει το δικαίωμα συμμετοχής στο Global Round που φέτος θα διεξαχθεί στην Πράγα και στην Μπανγκόκ. Οι μαθήτριες μπορούν να επιλέξουν αν θα διαγωνιστούν ενάντια σε 500 μαθητές από 20 χώρες στην Τσεχία ή ενάντια σε 3000 μαθητές από 50 χώρες στην Ταϊλάνδη με έπαθλο τη συμμετοχή στον Tournament of Champions που θα λάβει χώρα στις ΗΠΑ.

Πέρα από την 3η θέση στην τελική κατάταξη, οι μαθήτριες κατέκτησαν τις παρακάτω επιμέρους διακρίσεις:

2η θέση στην ομαδική αντιλογία και στην συνεργατική συγγραφή

6η θέση για τη Λένια Κρίκη στη συνολική ατομική βαθμολογία (και το καλύτερο κείμενο στην Ιστορία)

4η θέση για τη Λένια Κρίκη στη συγγραφή

3η θέση για την Αριάδνη-Μαρία Κουβάτσου στην αντιλογία

7η θέση για τη Χαριτίνη Ντίνη στην αντιλογία

7η θέση για τη Χαριτίνη Ντίνη στη συγγραφή

Στο διαγωνισμό, ο οποίος πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 13 και την Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016 στη Σχολή Μωραΐτη, συμμετείχαν 60 μαθητές και μαθήτριες από 6 ιδιωτικά σχολεία, διαγωνιζόμενοι στα εξής 4 αγωνίσματα:

Collaborative Writing, όπου οι τριμελείς ομάδες επιλέγουν 3 θέματα από τις 8 κατηγορίες (λογοτεχνία, επιστήμες, κοινωνικές σπουδές, τέχνη, ιστορία και του ειδικού φετινού θέματος της απονομής δικαιοσύνης)

Team Debate σε τρεις γύρους με την πρωτοτυπία ότι οι ομάδες δίνουν ανατροφοδότηση στους αντιπάλους τους

Scholar’s Challenge, όπου οι μαθητές ατομικά συμπληρώνουν ένα μεγάλο ερωτηματολόγιο πολλαπλών επιλογών στις προαναφερθείσες 6 κατηγορίες, με την πρωτοτυπία ότι μπορούν να έχουν παραπάνω από μία επιλογή αλλά κερδίζοντας λιγότερους πόντους

Scholar’s Bowl, ένα γρήγορο ομαδικό παιχνίδι γνώσεων με τη συμμετοχή όλων των ομάδων στο αμφιθέατρο.

Ο θεσμός αυτός (http://www.scholarscup.org/), ξεκίνησε από τις Η.Π.Α. και μέσα στα 9 χρόνια λειτουργίας του έχει συγκεντρώσει διεθνές ενδιαφέρον και τη συμμετοχή δεκάδων χιλιάδων μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου από όλο τον κόσμο.