21 Χρόνια Εκπαιδευτική Αναγέννηση – Επέτειος Θεμελίωσης

Την Παρασκευή 2 Φεβρουαρίου 2024 γιορτάσαμε όλοι μαζί, μαθητές και μαθήτριες από το σύνολο των βαθμίδων, εκπαιδευτικό και διοικητικό προσωπικό, τα 21 χρόνια από την Επέτειο Θεμελίωσης του Σχολείου μας, της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Συναισθήματα χαράς, συγκίνησης και υπερηφάνειας ήταν διάχυτα καθόλη τη διάρκεια της ημέρας για την ανοδική πορεία της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης προς τη συμπλήρωση της νέας δεκαετίας.

Η επιτυχημένη διαδρομή της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης έχει επισφραγιστεί εδώ και δυο δεκαετίες με πλήθος διακρίσεων σε πανελλαδικό, ευρωπαϊκό και παγκόσμιο επίπεδο, επιτυχημένους αποφοίτους που ζουν, εργάζονται, δημιουργούν, καινοτομούν και προοδεύουν σε ολόκληρο τον κόσμο, όμορφες αναμνήσεις, χαμόγελα, όνειρα που γίνονται πραγματικότητα, ως επιστέγασμα της παιδείας και της προσήλωσης στο όραμα που διέπνευσε τη δημιουργία του Σχολείου πριν από 21 χρόνια:

«Η δημιουργία ενός Σχολείου το οποίο, κάθε ημέρα της λειτουργίας του,

θα στοχεύει με υπεύθυνες σταθερές διαδικασίες,

αληθινό ενδιαφέρον και αγάπη,

στην πνευματική, ηθική, κοινωνική καλλιέργεια

και την ψυχοσωματική υγεία κάθε μαθητή ξεχωριστά,

προσφέροντας έτσι ουσιαστική παιδεία υψηλού επιπέδου

σε όλους τους μαθητές του.»

Ύστερα από τον καθιερωμένο Αγιασμό ο κύριος Δημήτρης Αντωνόπουλος απηύθυνε χαιρετισμό, κατά τον οποίο αναφέρθηκε στο όραμα αυτό και, απευθυνόμενος σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, αναφέρθηκε στη σπουδαιότητα της αξίας του Σχολείου σε μια εποχή που καθημερινά μεταβάλλεται λόγω των τεχνολογικών εξελίξεων. Ο κος Δ. Αντωνόπουλος προέτρεψε τους μαθητές να παραμένουν πιστοί στους στόχους και στα όνειρά τους και υπογράμμισε ότι το Σχολείο τους θα είναι πάντα δίπλα τους, για να τους υποστηρίζει και να χαίρεται για την πρόοδό τους.

Ο κος Δ. Αντωνόπουλος, επίσης, ευχαρίστησε τους γονείς των μαθητών και των αποφοίτων του Σχολείου για την εμπιστοσύνη τους όλα αυτά τα χρόνια και τόνισε τη συνεχή δέσμευση για εξέλιξη, σταθερή πρόοδο και προσήλωση στις αξίες και στα ιδανικά που χαρακτηρίζουν τη σχολική οικογένεια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Επιπλέον εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του προς τους εκπαιδευτικούς αλλά και όλους τους εργαζόμενους του Σχολείου που, όλα αυτά τα χρόνια υπηρετούν πιστά το όραμα του Σχολείου.

Ευχή όλων μας είναι το Σχολείο μας να τα εκατοστίσει και κάθε χρόνος να μας βρίσκει όλους – μαθητές, εργαζόμενους και γονείς – υγιείς και δημιουργικούς!

Χρόνια Πολλά στο Σχολείο μας!