200 Χρόνια μετά την Επανάσταση

Οι μαθητές της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης τιμούν το 1821

Σε κλίμα συγκίνησης και εθνικής υπερηφάνειας οι μαθητές και οι μαθήτριες από το σύνολο των βαθμίδων της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, μαζί με τους δασκάλους και τους καθηγητές τους τίμησαν την Επέτειο της 25ης Μαρτίου 1821 και γιόρτασαν διαδικτυακά τα 200 χρόνια που συμπληρώνονται φέτος μετά την Επανάσταση.

Σε μια χρονιά ορόσημο για την Ελλάδα, αν και η φετινή σχολική γιορτή πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου μας τίμησαν τους αγώνες των προγόνων μας και τις ιερές μάχες που έδωσαν για την εδραίωση της ελευθερίας με «αρετήν και τόλμην» και απήγγειλαν τον Εθνικό μας Ύμνο.

Στο Νηπιαγωγείο οι μικροί μαθητές μας έφτιαξαν τη δική τους ελληνική σημαία, παρέλασαν διαδικτυακά από το σπίτι τους, απήγγειλαν ποιήματα και φόρεσαν παραδοσιακές στολές.

Σε όλες τις τάξεις του Δημοτικού Σχολείου οι μαθητές παρουσίασαν εργασίες τους για τη σπουδαιότητα της 25ης Μαρτίου, για τη συμπλήρωση των 200 χρόνων μετά την Επανάσταση και την αποτίναξη του τουρκικού ζυγού, διάβασαν ποιήματα και συζήτησαν με τους δασκάλους τους για την Eθνική Επέτειο.

Οι μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου παρακολούθησαν την ενδιαφέρουσα παρουσίαση του Φιλόλογου – Ιστορικού του Σχολείου μας κύριου Βασίλη Λυμπερόπουλου και στη συνέχεια τίμησαν τους Αγώνες του 1821 με ποιήματα που απήγγειλαν, με εργασίες που παρουσίασαν και παρακολουθώντας το ενδιαφέρον βίντεο που δημιούργησαν οι μαθητές της γ’ Γυμνασίου με τίτλο «Το Πανόραμα της Ελληνικής Επανάστασης».

H Γενική Διευθύντρια του Σχολείου μας, κυρία Έρι Μαντά έστειλε το δικό της μήνυμα για τη σπουδαιότητα της Εθνικής Εορτής και του συμβολισμού των 200 ετών από τη συμπλήρωση των ηρωικών αγώνων των Ελλήνων για την ελευθερία της πατρίδας μας.

Χρόνια Πολλά στην Ελλάδα μας με την ευχή του χρόνου να μπορούμε να γιορτάζουμε μαζί στο Σχολείο μας, κάθε ξεχωριστή ημέρα.