«200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση» Οι Minders Mini συμμετέχουν στον Διαγωνισμό Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της WRO Hellas

Η Μαθητική Ομάδα Minders Mini από το Δημοτικό Σχολείο της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης συμμετέχει στον Διαγωνισμό Προγραμματισμού και Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της WRO Hellas με το video «200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση».

Οι μαθητές από τη Στ’ Δημοτικού Δημήτρης Ζούμπος, Λάμπρος Ιακωβάκης και Φίλιππος Κωστάρας τιμούν τα 200 χρόνια της επανάστασης από το 1821 και εξιστορούν τα γεγονότα της ιστορίας έχοντας δημιουργήσει ένα ενδιαφέρον οπτικοακουστικό υλικό με σχεδιασμό animation και εικονικό αυτοματισμό. Με σεβασμό στην ιστορία, με οδηγό τη δημιουργικότητά τους και με σύμμαχο τον Καραγκιόζη οι μαθητές μας σχεδίασαν φιγούρες της Ελληνικής Επανάστασης και τις προγραμμάτισαν με τηλεχειριστήριο, δημιουργώντας μια πρωτότυπη και διασκεδαστική ψηφιακή παράσταση.

Ο Διαγωνισμός διεξάγεται μέχρι τις 25 Απριλίου 2021 και μπορείτε να υποστηρίξετε τη Μαθητική Ομάδα του Σχολείου μας που διαγωνίζεται στην Κατηγορία Scratch Advanced ψηφίζοντας το video στο επίσημο κανάλι του Οργανισμού στο YouTube, στον ακόλουθο ηλεκτρονικό σύνδεσμο:

Συγχαρητήρια στους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους καθώς και στην Υπεύθυνη Καθηγήτρια Πληροφορικής κυρία Κατερίνα Μπουλταδάκη και στον Υπεύθυνο Ομίλων Εκπαιδευτικής Ρομποτικής κύριο Δημήτρη Μωραϊτη.

Καλή επιτυχία Minders Mini!