20 Νοεμβρίου : Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Ας ανθίσουν σε όλο τον κόσμο τα δικαιώματα του παιδιού

Δράση της Α’ Δημοτικού για την Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού

Τη φετινή χρονιά οι μικροί μαθητές της Α΄ Δημοτικού γιόρτασαν την                                             « Ημέρα Δικαιωμάτων του Παιδιού» που τιμάται στις 20 Νοεμβρίου, με ένα πρόγραμμα που είχε ως στόχο την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση. Υλικό από τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων καθώς και η ενότητα με θέμα «Οι ανάγκες του ανθρώπου» από το μάθημα της Μελέτης Περιβάλλοντος χρησιμοποιήθηκαν για την πραγματοποίηση του προγράμματος.

Το πρόγραμμα «Δικαιώματα του παιδιού» παρείχε τα κατάλληλα ερεθίσματα στους μαθητές μας, ώστε να συνειδητοποιήσουν τα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσουν τα παιδιά ανεξάρτητα από τη φυλή, το φύλο τους ή τις ειδικές ανάγκες που μπορεί να έχει μια ομάδα του παιδικού πληθυσμού.

Η ανάλυση της ενότητας της Μελέτης Περιβάλλοντος, τα εργαστήρια που υλοποιήθηκαν και η προβολή προτεινόμενων video ανέδειξαν τους προβληματισμούς των παιδιών για τις ανάγκες του ανθρώπου και τη διάκρισή τους από τα δικαιώματα και τις επιθυμίες. Η συζήτηση προεκτάθηκε και στις ανάγκες των παιδιών και στα άρθρα των Δικαιωμάτων του Παιδιού.

Στο σύνολό τους οι μαθητές αποφάσισαν να δημιουργήσουν μια αφίσα και να στείλουν το δικό τους μήνυμα!

Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης μέσα από τα εικαστικά έργα με θέμα την «παλάμη» συμφωνούν και «ψηφίζουν» τα Δικαιώματα των Παιδιών προβάλλοντας το μήνυμα προς όλα τα παιδιά του κόσμου και τους ενήλικες:

«Ας ανθίσουν σε όλο τον κόσμο τα δικαιώματα του παιδιού!»