2ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας

Το 2ο βραβείο στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ζωγραφικής που διοργάνωσε η Ελληνική Καρδιολογική Εταιρεία κατέκτησε η μαθήτρια μας της Δ΄ Δημοτικού Ιφιγένεια Γώγου.

Στο διαγωνισμό, στον οποίο έλαβαν μέρος μαθητές όλων των βαθμίδων από όλη την Ελλάδα, συμμετείχαν, επίσης, οι μαθητές μας Αναστασία Χίου, από τη Β΄ Δημοτικού, και Ελεάννα Γώγου, από τη β΄ Γυμνασίου.

Η βράβευση των μαθητών και η έκθεση των έργων τους πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 31 Μαΐου 2017, Παγκόσμια Ημέρα Διακοπής του Καπνίσματος, σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα του ξενοδοχείου HILTON.

Ο διαγωνισμός εντάσσεται σε μια σειρά δράσεων της Ελληνικής Καρδιολογικής Εταιρείας, στο πλαίσιο της κοινής προσπάθειας όλων των Ευρωπαϊκών Καρδιολογικών Εταιρειών να καταστήσουν την Παγκόσμια Ημέρα Διακοπής του Καπνίσματος (31 Μαΐου) αποκορύφωμα της πρωτοβουλίας ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης των μαθητών και του ευρύτερου κοινού σε σχέση με το τεράστιο πρόβλημα του καπνίσματος.