2η και 4η θέση στον Τελικό του Διαγωνισμού Στατιστικής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής

Με σημαντικές επιτυχίες για τους μαθητές του Σχολείου μας ολοκληρώθηκε ο Τελικός του Διαγωνισμού Στατιστικής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής.

Στη 2η θέση διακρίθηκε η ομάδα ΣΤΑΤ 2 που αποτελείται από τους μαθητές της Γ’ Λυκείου Τάσο Ζουρδούμη, Γιώργο Κασσαβέτη και Γιάννη Φλωρά, η οποία, μάλιστα, με τη διάκρισή της εξασφάλισε τη συμμετοχή της στον Ευρωπαϊκό Τελικό που θα διεξαχθεί τον Μάιο του 2018.

Στη 4η θέση κατατάχθηκε η ομάδα ΣΤΑΤ 4 με τις μαθήτριες της

Β’ Λυκείου Κάτια Βασιλονικολιδάκη, Δήμητρα Κορνούτου-Τζάκη,

Ιζαμπέλλα Κωνσταντάτου.

Ο Διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο και πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος «Ανάπτυξη της στατιστικής παιδείας στην Ελλάδα».

Συγχαίρουμε τους μαθητές και τις μαθήτριες για την επιτυχημένη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους, αλλά και τους καθηγητές που ανέλαβαν την προετοιμασία τους και  ευχόμαστε καλή επιτυχία στην ομάδα ΣΤΑΤ 2 για την επόμενη φάση του Διαγωνισμού!