2η θέση και Βραβείο Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Με επιτυχία συμμετείχαν οι Μαθητικές Ομάδες του Σχολείου μας, στον Τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής  που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 26 Μαρτίου 2023. Στον Τελικό συμμετείχαν οι 60 καλύτερες Ομάδες σε πανελλαδικό επίπεδο και οι μαθητές και οι μαθήτριες της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης ξεχώρισαν με τα projects που παρουσίασαν και διακρίθηκαν αποκτώντας τη 2η θέση και το Βραβείο Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής. Αξίζει να σημειωθεί ότι συνολικά στον Διαγωνισμό συμμετείχαν παραπάνω από 250 ομάδες.

Στη βαθμίδα του Δημοτικού η Μαθητική Ομάδα Minders Mini 1 παρουσίασε το project ‘’Greens’’ και κατατάχθηκε στη 2η θέση. Τα μέλη της Μαθητικής Ομάδας είναι οι Λευτέρης Αποστολόπουλος, Αχιλλέας Γκερεδάκης, Γιάννης Κουνέλης, Ιάσονας Παπαθανασίου και Σοφοκλής Σιδηρόπουλος.

Στη βαθμίδα του Γυμνασίου η Μαθητική Ομάδα Minders Junior 3 διαγωνίστηκε στην Κατηγορία Regular – Τρίλιζα και της απονεμήθηκε το Βραβείο Καλύτερης Μηχανικής Κατασκευής. Τα μέλη της Μαθητικής Ομάδας είναι οι μαθήτριες Αριάδνη Σιφναίου, Κωνσταντίνα Κόγια και Χριστίνα Μαμμωνά.

Αξιέπαινη ήταν η εμφάνιση της Μαθητικής Ομάδας Minders Mini 2 από τη βαθμίδα του Δημοτικού, η οποία παρουσίασε το project ‘’Safers’’ που έφτασε μέχρι την τελική φάση. Τα μέλη της Μαθητικής Ομάδας είναι οι Ανδρέας Αθανασόπουλος, Αλεξία Βαλιάδου, Παναγιώτης Καρύγιαννης και Γιώργος Παπαϊωάννου.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και τις διακρίσεις τους καθώς και στους Προπονητές Ρομποτικής κυρίες Έφη Αντωνοπούλου, Κατερίνα Μπουλταδάκη, Σίσσυ Σπανοπούλου Γιώτα Τριανταφύλλου και κυρίους Δημήτρη Μωραϊτη και Ιάσονα Ταούκη, οι οποίες συντέλεσαν στα εξαιρετικά αποτελέσματα!