2η θέση για μαθήτρια του Σχολείου μας στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Οικονομικών

Τη 2η θέση κατέλαβε η μαθήτρια της Γ’ Λυκείου του Σχολείου μας Ασημίνα Νταή στην 1η Φάση «Ξενοφών» του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Οικονομικών που διοργανώνεται από το Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας και οδηγεί στη Διεθνή Ολυμπιάδα Οικονομικών.

Η 1η Φάση του Διαγωνισμού διεξήχθη ηλεκτρονικά μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του Διαγωνισμού στις 28 Νοεμβρίου 2021 και έλαβαν μέρος μαθητές Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου από όλη την Ελλάδα και η μαθήτρια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης συγκέντρωσε βαθμολογία 3,87 με Άριστα το 4.

Σκοπός του Διαγωνισμού είναι να ωθήσει τους μαθητές να ασχοληθούν περισσότερο με τις έννοιες των Οικονομικών ώστε να μπορούν να έχουν μια πιο αναλυτική άποψη για όσα συμβαίνουν στην αγορά, στα χρηματιστήρια, στην Ελληνική οικονομία και στην κοινωνία σε παγκόσμιο επίπεδο.

Συγχαρητήρια στην Ασημίνα για τη σημαντική διάκρισή της! Ευχόμαστε επιτυχία στη 2η φάση «Πλάτων» του Διαγωνισμού που θα πραγματοποιηθεί ηλεκτρονικά στις 23 Ιανουαρίου 2022.