19th D.S.A. Model United Nations

Η Εκπαιδευτική Αναγέννηση έλαβε και φέτος μέρος στο 19th D.S.A. Model United Nations, την παλαιότερη και μεγαλύτερη μαθητική προσομοίωση του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών στην Ελλάδα, που πραγματοποιήθηκε στη Γερμανική Σχολή Αθηνών από την Παρασκευή 21 έως και την Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016. Στη φετινή διοργάνωση η οποία είχε ως κεντρικό θέμα την Δουλεία και τις σύγχρονες μορφές αυτής, συμμετείχαν πάνω από 700 μαθητές από 36 σχολεία, 11 χωρών.

Στο σχολείο μας είχε ανατεθεί η εκπροσώπηση της Χιλής, της Λευκορωσίας και της Δημοκρατίας του Κονγκό με τη συμμετοχή 13 μαθητών από το Γυμνάσιο και το Λύκειο.

Στις επιτροπές της Γενικής Συνέλευσης των Ηνωμένων Εθνών εκπροσώπησαν τις άνω χώρες:

στην Επιτροπή Αφοπλισμού και Διεθνούς Ασφάλειας ο Χρήστος Αντωνόπουλος (γ΄ Γυμνασίου) και η Μαρία Ματθαιακάκη-Παναγιωτάκη – (Β΄ Λυκείου), η οποία ήταν και η Πρέσβειρα της Δημοκρατίας του Κονγκό – αρχηγός της διπλωματικής αποστολής,

στην Κοινωνική, Ανθρωπιστική και Πολιτισμική Επιτροπή η Ευπραξία Αναγνωστοπούλου (γ΄ Γυμνασίου), η οποία ήταν και η Πρέσβειρα της Λευκορωσίας – αρχηγός της διπλωματικής αποστολής, και η Έρρικα Μονιού (Β΄ Λυκείου),

στην Ειδική Πολιτική Επιτροπή Απο-αποικειοποίησης η Εύα Κουντούρη (Α΄ Λυκείου), ο Γιώργος Γώγος (Β΄ Λυκείου) και η Εύη Νάνη (Β΄ Λυκείου),

και στην Περιβαλλοντική Επιτροπή ο Βασίλης Κυριάκογλου (γ΄ Γυμνασίου) και ο Γιάννης Τιμοθεάτος (Β΄ Λυκείου),ο οποίος ήταν και ο Πρέσβης της Χιλής – αρχηγός της διπλωματικής αποστολής.

Στο Οικονομικό και Κοινωνικό Συμβούλιο του Ο.Η.Ε (ECOSOC) συμμετείχαν η Λουλουδένια Κρίκη (Β΄ Λυκείου) και ο Δημήτρης Βακιρτζής (Β΄ Λυκείου),

Τέλος στην Ειδική Επιτροπή για την Μοντέρνα Δουλεία έλαβαν μέρος η Κίρα Τσακνάκη (γ΄ Γυμνασίου), η οποία ήταν και η βασική εισηγήτρια του ψηφίσματος που συγκέντρωσε την μεγαλύτερη πλειοψηφία για το θέμα της καταναγκαστικής εργασίας ως μορφή της σύγχρονης δουλείας, και η Ηρώ Σπυρίδωνος (Β΄ Λυκείου).

Τους μαθητές προετοίμασε για τη συμμετοχή τους στο Συνέδριο και συνόδευσε και τις τρεις ημέρες η κυρία Κάλλια Θερμού.