17ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών Α.Σ.Ι.Σ. Δημοτικών Σχολείων

Για άλλη μια χρονιά, το Σχολείο μας συμμετείχε στο Φεστιβάλ Παραδοσιακών Χορών ΑΣΙΣ Δημοτικών Σχολείων, το οποίο φέτος συνδιοργανώθηκε από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα και τα Εκπαιδευτήρια Νέα Παιδεία, το Σάββατο 21 Μαΐου 2016 στις αθλητικές εγκαταστάσεις ΔΑΙΣ.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν χορούς από την Πελοπόννησο (Τσακώνικο, Τσάμικο, Καλαματιανό) και αναβίωσαν το έθιμο του «αμίλητου νερού», σύμφωνα με το οποίο το βράδυ της παραμονής του εορτασμού της γέννησης του Αγίου Ιωάννου του Βαπτιστή στις 24 Ιουνίου, και αμέσως μετά τη δύση του Ηλίου, κοπέλες μεταφέρουν νερό τηρώντας απόλυτη σιγή έναντι οποιωνδήποτε πειραγμάτων υποστούν από τ΄ αγόρια που προστρέχουν στο δρόμο τους ειδικά γι΄ αυτό το σκοπό.

Χορευτική ομάδα: Σοφία Λογοθετίδη, Φαίη Καμπανάου, Νικόλας Μαραντίδης, Σπύρος Μεφσούτ (Δ΄ Δημοτικού), Μαντώ Κουντούρη (Ε΄ Δημοτικού), Μαριτίνα Ρεκλείτη, Σάντυ Μεφσούτ, Μελιάννα Κομπατσιάρη, Φώτης Κωνσταντός, Στέφανος Χαλάτσης, Κωνσταντίνος Γλύκος, Νικήτας Γαβαλάς (ΣΤ΄ Δημοτικού).

Οι μαθητές, επίσης, αναβίωσαν γαμήλιο δρώμενο από την Αρκαδία, σύμφωνα με το οποίο έριχναν νερό στα πόδια της νύφης, πριν βγει από το πατρικό της σπίτι, ή στα πόδια των νεονύμφων, κατά την ώρα του γάμου, ως καλό οιωνό. Το τραγούδι του γάμου από την Αρκαδία «Ας παν να ιδούν τα μάτια μου» τραγούδησε α καπέλα η μαθήτρια Μαντώ Κουντούρη.

Τους μαθητές προετοίμασε για τη συμμετοχή τους στο Φεστιβάλ ο καθηγητής Φυσικής Αγωγής κύριος Δημήτρης Αρβανίτης.