11 βραβεία Αριστείας και 4 εύφημες μνείες στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης»

Εκπληκτική ήταν η επίδοση των μαθητών της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής «Αριστοτέλης», καθώς, ανάμεσα σε 3500 συμμετοχές από όλη την Ελλάδα, 11 μαθητές μας κατέκτησαν Βραβείο Αριστείας και 4 μαθητές εύφημο μνεία.

Συγκεκριμένα, 1ο Βραβείο Αριστείας έλαβε ο Πολυχρόνης-Άγγελος Λεονταράκης (Α΄ Λυκείου), 2ο Βραβείο Αριστείας έλαβαν ο Γεώργιος Ευσταθόπουλος (β΄ Γυμνασίου), ο Δημήτριος-Μελέτιος Μακρής (Α΄ Λυκείου) και ο Σταύρος Τζίκας (Β΄ Λυκείου) και 3ο Βραβείο Αριστείας έλαβαν οι Γεώργιος Παπαδόπουλος (α΄ Γυμνασίου), Απόστολος Κανέλλης, Παντελής Σταματίου (β΄ Γυμνασίου), Ευάγγελος Δρακονταειδής, Ανθή Κασσαβέτη και Αναστάσιος Λιανός (γ΄ Γυμνασίου) και Αθηνά Πανταζή (Β΄ Λυκείου). Εύφημος μνεία, επίσης, απονεμήθηκε στους Παναγιώτη Νικολόπουλο (β΄ Γυμνασίου), Μαρία Κυρμπιζάκη, Νικόλαο Αποστόλου και Άγγελο Κληρονόμο (γ΄ Γυμνασίου).

Στο Διαγωνισμό, ο οποίος διοργανώνεται κάθε χρόνο από το Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών, σε Συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Φυσικής για την Επιστήμη και την Εκπαίδευση.

Τους μαθητές μας προετοίμασαν για τη συμμετοχή τους στο Διαγωνισμό οι καθηγητές Φυσικής Αντώνης Ασημομύτης, Νάσος Δουρίδας, Σταμάτης Παπουτσής και Κωνσταντίνος Τσιγαρίδης.

Συγχαίρουμε τους μαθητές που συμμετείχαν για τα εξαιρετικά τους αποτελέσματα και τους ευχόμαστε καλή πρόοδο!