1 Χρυσό, 2 Αργυρά ,1 Χάλκινο, τα Μετάλλια της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης στα Education Leaders Awards 2022

Με επιτυχία συμμετείχε η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στα Education Leaders Awards 2022 που αναδεικνύουν το φάσμα των εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων που ξεχώρισαν, σε κάθε γεωγραφικό διαμέρισμα και κάθε βαθμίδα της εκπαιδευτικής κοινότητας της χώρας μας. Στην Τελετή Απονομής που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 3 Ιουνίου 2022, στο Κέντρο Πολιτισμού «Ελληνικός Κόσμος», ανάμεσα σε πλήθος αξιόλογων συμμετοχών, το Σχολείο μας διακρίθηκε με 1 Χρυσό, 2 Αργυρά και 1 Χάλκινο Μετάλλιο.

Το Χρυσό Βραβείο απονεμήθηκε στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση για την ενότητα «Καλλιέργεια Περιβαλλοντικής Συνείδησης» και συγκεκριμένα για την υιοθέτηση του Προγράμματος SWAPLANET «Δίνω στα ρούχα μου και στον πλανήτη μια δεύτερη ζωή!». Το συγκεκριμένο Πρόγραμμα εφαρμόστηκε για πρώτη φορά Πανελλαδικά στο Σχολείο μας, στη βαθμίδα του Νηπιαγωγείου και του Δημοτικού και εναρμονίζεται με τους 17 στόχους του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών για τη βιώσιμη ανάπτυξη που δεσμεύονται για τις καλές πρακτικές για τον πλανήτη και την ευζωία. Το Βραβείο παρέλαβε η Διευθύντρια του Δημοτικού Σχολείου κυρία Τζένη Νινιού.

Στην ενότητα «Καλύτερη Σχολική Εκδήλωση» απονεμήθηκε στο Σχολείο μας το Αργυρό Βραβείο για τις δράσεις που έχει σχεδιάσει και έχει υλοποιήσει τα τελευταία χρόνια στο πλαίσιο της Πανελλήνιας και Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού που έχουν στόχο τη μετάδοση σημαντικών αξιών του αθλητικού πνεύματος και του Ολυμπισμού σε μαθητές και σε μαθήτριες. Το Βραβείο παρέλαβε ο Διευθυντής του Λυκείου κύριος Ισίδωρος Σιδέρης.

Το Αργυρό Βραβείο απονεμήθηκε στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση στην ενότητα «Υγεία και Ασφάλεια» για τη συστηματική επένδυση στην ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας σε θέματα που σχετίζονται με τη διασφάλιση της υγείας και την προστασία της ανθρώπινης ζωής. Πιο συγκεκριμένα για την εκπαίδευση μαθητών και εκπαιδευτικών στην καρδιοπνευμονική αναζωογόνηση σε συνεργασία με τον Ανθρωπιστικό Οργανισμό KIDS SAVE LIVES, την παροχή Πρώτων Βοηθειών, την αξία της Εθελοντικής Αιμοδοσίας μέσω του Προγράμματος «Αιμοδοσία 365» που εφαρμόστηκε πιλοτικά για πρώτη χρονιά σε τέσσερα σχολεία σε ολόκληρη την  Ελλάδα και τη χρήση απινιδωτή στο Σχολείο που έγινε δωρεά από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων. Το Βραβείο παρέλαβε η Δασκάλα του Δημοτικού Σχολείου κυρία Σοφία Αντωνοπούλου.

Το Χάλκινο Βραβείο απονεμήθηκε στο Σχολείο μας στην ενότητα «Επένδυση ανά Τομέα Εκπαίδευσης: Ρομποτική & ΑΙ». Η συγκεκριμένη διάκριση προήλθε από την ουσιαστική και επιτυχημένη υλοποίηση της Εκπαιδευτικής Ρομποτικής στην εκπαίδευση των μαθητών Νηπιαγωγείου, Δημοτικού, Γυμνασίου και Λυκείου. Η βαρύτητα που η Εκπαιδευτική Αναγέννηση δίνει στη Ρομποτική εφαρμόζεται από το 2009 με την ίδια έμφαση στο σύνολο των βαθμίδων του Σχολείου και γι’ αυτόν τον λόγο οι Μαθητικές Ομάδες του Σχολείου διακρίνονται σε συστηματική βάση σε Πανελλήνιους και Διεθνείς Διαγωνισμούς εκπροσωπώντας τη χώρα μας. Το Βραβείο παρέλαβε ο IT Manager και καθηγητής Ρομποτικής κύριος Δημήτρης Μωραΐτης.

Για όλους εμάς στην Εκπαιδευτική Αναγέννηση οι συγκεκριμένες διακρίσεις είναι μεγάλη χαρά, μεγάλη τιμή και μεγάλη δικαίωση και αποτελούν το επιστέγασμα της συνεχούς και καθημερινής προσπάθειας που υλοποιείται σε όλες τις βαθμίδες του Σχολείου.

Στα Education Leaders Awards συμμετέχει πλήθος δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων, εκπαιδευτηρίων, σχολών, πανεπιστημίων και εκπαιδευτικών ψηφιακών εφαρμογών τα οποία βραβεύθηκαν έπειτα από αξιολόγηση που προηγήθηκε από την Πρόεδρο κυρία Άννα Διαμαντοπούλου και τα Μέλη της Κριτικής Επιτροπής.

Οι παραπάνω σπουδαίες διακρίσεις είναι αφιερωμένες στους μαθητές μας, στους εκπαιδευτικούς μας, στους ανθρώπους μας, στο Σχολείο μας!

Συγχαρητήρια σε όλους!