2 Βραβεία στα Education Leaders Awards 2018

Με μεγάλη επιτυχία για το Σχολείο μας πραγματοποιήθηκαν τα Education Leaders Awards 2018, που απονεμήθηκαν την Παρασκευή 18 Μαΐου 2018 στο Συνεδριακό Κέντρο του Πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής.

Πλήθος δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων, εκπαιδευτηρίων, σχολών και πανεπιστημίων βραβεύθηκαν από την κριτική επιτροπή του θεσμού, για τις καλές πρακτικές που ανέπτυξαν τον τελευταίο χρόνο στο χώρο της εκπαίδευσης.

Το Σχολείο μας βραβεύθηκε με 2 Βραβεία κατά τη διάρκεια των απονομών.

Βραβείο απονεμήθηκε στο Σχολείο μας για την Ενότητα «Εκπαίδευση» και την Κατηγορία «Νεανική Επιχειρηματικότητα». Η συγκεκριμένη βράβευση αποτέλεσε αναγνώριση της ευρύτερης ενίσχυσης των μαθητών μας για τη συμμετοχή τους σε διαγωνισμούς καινοτομίας και νεανικής επιχειρηματικότητας αλλά και ειδικότερα για την Μαθητική Ομάδα Ρομποτικής, που το σχολικό έτος 2016 – 2017 ανέπτυξε το προϊόν «Greenwave» και υλοποίησε ένα  ολοκληρωμένο επιχειρηματικό αναπτυξιακό πλάνο, που κατέλαβε τη 2η θέση σε παγκόσμιο επίπεδο στο Διαγωνισμό Ρομποτικής. Το Βραβείο παρέλαβε ο κύριος Ισίδωρος Σιδέρης, Διευθυντής Λυκείου και του Σχολείου μας ο κύριος Δημήτρης Μωραΐτης, Υποδιευθυντής Λυκείου και IT Director της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης. Την απονομή του Βραβείου πραγματοποίησε η κυρία Έφη Μπάσδρα, πρώην Πρόεδρος Ι.Κ.Υ. και Καθηγήτρια Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στην Ενότητα «Εξωστρέφεια και Συνεργασία» και στην Κατηγορία «Δεσμός με την Κοινωνία» στο Σχολείο μας απονεμήθηκε Βραβείο για το Πρόγραμμα Κοινωνικής Ευθύνης «Δράσεις για Όλους» και πιο συγκεκριμένα για την αγορά ασθενοφόρου, που πραγματοποιήθηκε για την υποστήριξη του Νοσοκομείου Παίδων «Παναγιώτη & Αγλαΐας Κυριακού». Το Βραβείο παρέλαβε ο Διευθύνων Σύμβουλος της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, κύριος Δημήτρης Αντωνόπουλος. Την απονομή του Βραβείου πραγματοποίησε ο κύριος Αργύρης Τζικόπουλος, Γενικός Διευθυντής ΣΕΝ/JA Greece – Σωματείο Επιχειρηματικότητας Νέων/Junior Achievement Greece.

Δυο βραβεία που είναι αφιερωμένα στους μαθητές μας, στους δασκάλους μας, στους εκπαιδευτικούς μας, στους ανθρώπους μας, στο Σχολείο μας!

Συγχαρητήρια σε όλους!