1η & 2η θέση στο Γυμνάσιο και 2η & 3η θέση στο Λύκειο στον 1ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής

Εξαιρετικές ήταν οι επιδόσεις των μαθητών μας στον 1ο Διαγωνισμό Γρίφων Μαθηματικών και Λογικής που διοργανώθηκε με ιδιαίτερη επιτυχία από την Εκπαιδευτική Αναγέννηση το Σαββατοκύριακο 1 & 2 Απριλίου 2017 και που φέτος ήταν αφιερωμένος στη μνήμη του συναδέλφου καθηγητή Μαθηματικών, Θεοδόση Θεοδοσόπουλου.

Στη βαθμίδα Γυμνασίου την 1η θέση κατέκτησε η ομάδα του Σχολείου μας με τους μαθητές Νικόλαο Αποστόλου, Νικόλαο Ζουρδούμη και Κυριάκο-Ιωάννη Νικολαΐδη και τη 2η θέση η ομάδα του Σχολείου μας με τους μαθητές Αθανάσιο Πανταζή, Θεμιστοκλή Σαχλη και Κωνσταντίνο Σπυρίδωνος.

Στη βαθμίδα Λυκείου τη 2η θέση κατέκτησε η ομάδα του Σχολείου μας με τους μαθητές Κωνσταντίνο Πράσινο, Πολυχρόνη-Άγγελο Λεονταράκη και Δημήτριο-Μελέτιο Μακρή και την 3η θέση η ομάδα μας με τους μαθητές Απόστολο Τουλούπα, Γεώργιο Κασσαβέτη και Στέφανο Λαζαρίδη.

Την έναρξη του Διαγωνισμού κήρυξε ο καθηγητής Μαθηματικών του Πανεπιστημίου Κρήτης κύριος Μιχαήλ Λάμπρου, ο οποίος στην ομιλία του τόνισε την αξία της μαθηματικής και λογικής σκέψης στην καθημερινότητά μας και την τεράστια σημασία που έχει για τους μαθητές η συμμετοχή τους σε παρόμοιους διαγωνισμούς. Ο κύριος Λάμπρου, επίσης, πραγματοποίησε τις απονομές των βραβείων για την 1η θέση σε κάθε κατηγορία. Την εκδήλωση τίμησε επίσης με την παρουσία της η υποψήφια Διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών και μέχρι πρότινος σύμβουλος Μαθηματικών του Σχολείου μας κυρία Σταματίνα Τσικοπούλου.

Στον διαγωνισμό συμμετείχαν συνολικά 78 τριμελείς ομάδες μαθητών Γυμνασίου και Λυκείου από τα σχολεία:

17ο Γυμνάσιο Περιστερίου, 1ο Γ.Ε.Λ. Αγίας Παρασκευής, 2ο Γυμνάσιο Μεταμόρφωσης, 3ο Γ.Ε.Λ. Κορωπίου, 5ο Γυμνάσιο Ιλίου, Γενικό Λύκειο Δροσιάς, Γυμνάσιο και Λύκειο Σχολής «Αυγουλέα-Λιναρδάτου», Γυμνάσιο και Λύκειο Μαραθώνα, Γυμνάσιο και Λύκειο Ελληνογαλλικής Σχολής «Jeanne d’ Arc», Λύκειο Αυγουλέα Λιναρδάτου, Εκπαιδευτήρια «Νέα Γενιά Ζηρίδη», Πειραματικό Γυμνάσιο και Λύκειο Αγίων Αναργύρων και Γυμνάσιο και Λύκειο Εκπαιδευτικής Αναγέννησης.

Οι 78 ομάδες διαγωνίστηκαν σε δύο προκριματικούς γύρους μέσα από τους οποίους αναδείχθηκαν οι 12 καλύτερες ομάδες που αντιπαρατέθηκαν στην ημιτελική φάση.

Από το Σχολείο μας έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό 13 ομάδες που αποτελούνταν από τους:

Βαθμίδα Γυμνασίου:

Γκρέκη Θεοδώρα, Κουρλαμπά Σταυρούλα-Ζωή, Σκιαθίτη Αντωνία

Δουρίδα Μαρία-Χριστίνα, Εξαρχέα Στέλλα, Σταύρου Αφροδίτη

Ρόλλα Μάσιμο, Μερκουράκης Λάμπρος, Κολιοθωμάς Στέφανος

Χατζήβεης Στυλιανός, Παλαιοκρασσάς Ιωάννης, Κωστόπουλος  Νικόλαος

Λέκα Ρόζα-Κωνσταντίνα, Ανάγνου Λεωνίδας, Δρακονταειδής Ευάγγελος

ΑποστόλουΝικόλαος, Ζουρδούμης Νικόλαος, Νικολαΐδης Κυριάκος-Ιωάννης

Σκρέκα Αλεξάνδρα, Μακρή Μυρσίνη, Ζωγράφου Μάνια

Πανταζής Αθανάσιος, Σαχλής Θεμιστοκλής, Σπυρίδωνος Κωνσταντίνος

Γκαμαλέτσος Θεόδωρος, Παπαδημητρίου Χρήστος-Άρης, Τρουπής Γεώργιος

Βαθμίδα Λυκείου:

Μέγγου Λυδία, Χριστοδούλου Παναγιώτα, Βασιλονικολιδάκη Κάτια

Πράσινος Κωνσταντίνος, Λεονταράκης Πολυχρόνης-Άγγελος, Μακρής Δημήτριος-Μελέτιος

Κασσαβέτης Γεώργιος, Τουλούπας Απόστολος, Λαζαρίδης Στέφανος

Πανταζή Αθηνά, Τζίκας Σταύρος, Βόγκας Δημήτριος

Τους μαθητές μας προετοίμασαν οι καθηγητές Μαθηματικών του Σχολείου μας.

Όλα κύλησαν εξαιρετικά και η εκδήλωση συγκέντρωσε θετικότατα σχόλια από όλους τους παρευρισκομένους.

Συγχαίρουμε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν στον διαγωνισμό κι ευχαριστούμε θερμά την οργανωτική επιτροπή, τους καθηγητές και το διοικητικό και βοηθητικό προσωπικό που έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους για μια άψογη πραγματικά διοργάνωση, αλλά και την ομάδα των αποφοίτων και μαθητών μας που, ως κριτές και εθελοντές, βοήθησαν στην διεξαγωγή του Διαγωνισμού.