1η θέση Best Speaker, 2η θέση Best Team και πρόκριση στον Τελικό του St. Catherine’s Debate Cup

Εξαιρετικές διακρίσεις σημείωσε για άλλη μια χρονιά, η Εκπαιδευτική Αναγέννηση στο St. Catherine’s Debate Cup, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 30 Σεπτεμβρίου 2017 στις εγκαταστάσεις του St. Catherine’s British School.

Συγκεκριμένα, στην κατηγορία Best Speaker, ανάμεσα σε 152 διαγωνιζόμενους, την 1η θέση κατέκτησε η Αριάδνη Κουβάτσου και την 5η θέση ο Κωνσταντίνος Τσαγκάρης (Γ΄ Λυκείου). Οι ίδιοι μαθητές, επίσης, στην κατηγορία Best Team, κατέκτησαν τη 2η θέση ανάμεσα σε 76 ομάδες και προκρίθηκαν στον τελικό.

Στην ίδια κατηγορία, η ομάδα των Χαρίλαου-Ιωάννη Ιωάννου και Χριστόφορου Δάβρη (γ΄ Γυμνασίου) κατέκτησαν την 19η θέση ανάμεσα στις 76 ομάδες που συμμετείχαν. Σημαντική επιτυχία, επίσης, με προοπτικές για το μέλλον, είναι η διάκριση της ομάδας των Βαρβάρας Τσεκούρα και Παναγιώτη Διαμαντή (β’ Γυμνασίου) που κατέκτησαν την 10η θέση στην κατηγορία των αρχαρίων (novice), δηλαδή των ομάδων με μικρή εμπειρία.

Στο διαγωνισμό, συμμετείχαν επάξια και οι μαθητές Αντωνία-Ίρις Καλκατζάκου (α΄ Γυμνασίου), Μαρία-Ευρυδίκη Κανελλοπούλου, Ευπραξία Αναγνωστοπούλου, Ουρανία Μορώνη, Ελεάννα-Ραφαηλία Γώγου, Μαρία-Νίκη Ζωγράφου, Γιώργος Ευσταθόπουλος-Μπουτζούνης (γ΄ Γυμνασίου) και Χρήστος Αντωνόπουλος (Α΄ Λυκείου).

Στο φετινό τουρνουά συμμετείχαν 76 ομάδες και 152 ομιλητές από 10 ιδιωτικά και 2 δημόσιασχολεία (St. Catherine’s School, Pierce College, HAEF, Moraitis School, St. Lawrence College, Geitonas School, Byron School, I.M. Panagiotopoulos School, American Community School, Ekpedeftiki Anagennisi, Kastritseio High School of Patras, Rizarios School).

Το σχολείο μας συμμετείχε με 7 ομάδες, εκ των οποίων οι τρεις στην κατηγορία των αρχαρίων (novice).

Τους μαθητές προετοίμασε η προπονήτρια Ρητορικής κυρία Χριστίνα Καραβά, η οποία και τους συνόδευσε μαζί με τις καθηγήτριες Αγγλικών κα Ζήνα Πίσσαρη, κα Ειρήνη Τσίγκα και τον προπονητή Ρητορικής κ. Εμμανουήλ Πολυχρονίδη.