1η θέση και Βραβείο Καινοτομίας στους Προκριματικούς Αγώνες της Παγκόσμιας Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO

Εξαιρετικές ήταν οι διακρίσεις των Μαθητικών Ομάδων του Λυκείου και του Γυμνασίου του Σχολείου μας στους Προκριματικούς Αγώνες της Παγκόσμιας Ολυμπιάδας Εκπαιδευτικής Ρομποτικής WRO, που πραγματοποιήθηκαν το Σάββατο 1 Ιουλίου 2023 στις εγκαταστάσεις του ΟΤΕ Academy.

Η Μαθητική Ομάδα του Λυκείου “Minders” συμμετείχε με το project “Aqua Byte – Rising Data”, διαγωνίστηκε στην Κατηγορία Future Innovators και κατέκτησε την 1η θέση εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή της στην Παγκόσμια Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής που θα διεξαχθεί στον Παναμά. Τα μέλη της Μαθητικής Ομάδας ‘’Minders είναι ο Οδυσσέας Κεσεντές, ο Ευάγγελος Δασκαλόπουλος και ο Αλέξανδρος Ηλιάδης.

Το Βραβείο Καινοτομίας και την 4η θέση κατέκτησε η Μαθητική Ομάδα του Γυμνασίου “Minders Juniors” στην Κατηγορία Future Innovators. Τα μέλη της Ομάδας είναι οι μαθητές Ευάγγελος Παππάς, Σταύρος Αδαμόπουλος, Θοδωρής Μπουλίνης και η μαθήτρια Ειρήνη Πατεστή.

Την 6η θέση στην Κατηγορία Future Innovators κατέκτησε η Μαθητική Ομάδα του Γυμνασίου ‘’Minders Juniors’’ με τους μαθητές Λάμπρο Ιακωβάκη, Φίλιππο Γκερεδάκη, Γιώργο Κούρτα, Φαίδωνα Δασκαλόπουλο και Αλέξανδρο Βούζα.

Την προετοιμασία των Μαθητικών Ομάδων ανέλαβαν οι Προπονητές Ρομποτικής Δημήτρης Μωραΐτης και Ιάσονας Ταούκης με την υποστήριξη των αποφοίτων της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης Ορέστη Ζηκούλη και Βασίλη Κάκκαρη.

Στην Κατηγορία Robo Mission κατατάχθηκε στην 4η θέση η Μαθητική Ομάδα του Γυμνασίου ‘’Minders Juniors’’ με τις μαθήτριες Ηλέκτρα Ζηκούλη και Χριστίνα Μαμμωνά και τον μαθητή Κωνσταντίνο Αλεξόπουλο.

Την προετοιμασία της Μαθητικής Ομάδας ανέλαβε η Προπονήτρια Ρομποτικής Γιώτα Τριανταφύλλου.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τις διακρίσεις τους και τη συμμετοχή τους καθώς και στους Προπονητές Ρομποτικής και τους Απόφοιτους του Σχολείου μας που υποστήριξαν την άρτια προετοιμασία τους.

Ευχόμαστε επιτυχία στη Μαθητική Ομάδα ‘’Minders’’ στην Ολυμπιάδα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής!