1η θέση για το Σχολείο μας στον Εθνικό Τελικό του Young Business Talents

Στην κορυφή της 1η θέσης βρέθηκε η Μαθητική Ομάδα ‘’SUNSET’’ της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης, στον Εθνικό Τελικό του Διαγωνισμού Young Business Talents που πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 31 Μαρτίου 2023! Τα μέλη της Ομάδας Αικατερίνη Χαλμπέ, Νικόλαος Ζύμνης Θεόδωρος Μπεσίρης και Σπύρος Οικονομόπουλος κατέκτησαν την κορυφαία διάκριση ανάμεσα σε 263 συμμετέχοντες μαθητές από 76 σχολεία από όλη την Ελλάδα που συμμετείχαν στον Τελικό!

Εξαιρετική ήταν η παρουσία και η συμμετοχή της Μαθητικής Ομάδας του Σχολείου μας ‘’MPAMFC’’ που αποτελείται από τους μαθητές Ιωάννη Νταή, Αθανάσιο Κάτσικα και Κωνσταντίνο Ζαχαρόπουλο. Οι μαθητές μας ξεχώρισαν και συμμετείχαν μαζί με τους καλύτερους στον Εθνικό Τελικό του Διαγωνισμού!

Συνολικά σε όλα τα στάδια του Διαγωνισμού συμμετείχαν 1700 μαθητές και διαγωνίστηκαν 506 Ομάδες.

Ο Διαγωνισμός Young Business Talents διοργανώθηκε από την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία «ARC Νέων & Ζωής» και φιλοξενήθηκε στο Ίδρυμα Μείζονος Ελληνισμού . Το Ίδρυμα Μποδοσάκη υποστήριξε το Πρόγραμμα ως δωρητής.

Το Young Business Talents πρόκειται για ένα καινοτόμο πρόγραμμα, έναν διαγωνισμό διοίκησης με προσομοιωτή, που δίνει τη δυνατότητα στους συμμετέχοντες μαθητές να κάνουν πρακτική άσκηση στην επιχειρηματικότητα. Πραγματοποιήθηκε με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας και στη διάρκειά του οι μαθητές διοίκησαν σε ομάδα τη δική τους -εικονική- «εταιρεία», λαμβάνοντας πραγματικές επιχειρηματικές αποφάσεις και αποτελέσματα σε ένα δυναμικό περιβάλλον, σε ανταγωνισμό με άλλες ομάδες- εταιρείες.

Τον Εθνικό Τελικό Διαγωνισμό προλόγισαν η Υπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων, Νίκη Κεραμέως, η Πρόεδρος του Ιδρύματος Μποδοσάκη, Αθηνά Δεσύπρη, η Αντιπρόεδρος του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού και Πρόεδρος του ΕΒΕΑ, Σοφία Κουνενάκη – Εφραίμογλου και ο διευθυντής διοργάνωσης YBT, Κωνσταντίνος Αρεταίος.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές μας για τη σπουδαία επιτυχία τους, την επάξια πρωτιά τους και την εξαίρετη συμμετοχή τους στη διοργάνωση!

Θερμά συγχαρητήρια στην καθηγήτρια Οικονομικών κυρία Πηγή Λιαγκρή που συνέβαλε καθοριστικά στην επιτυχία των μαθητών μας!