1η θέση για καθηγήτρια του Σχολείου μας στον 7ο Ημιμαραθώνιο Μαραθώνα

Η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής του Σχολείου μας κυρία Φωτεινή Δαγκλή Παγκότο κατέκτησε την 1η θέση στη γενική κατάταξη ανάμεσα στις γυναίκες συμμετέχουσες και την 6η θέση ανάμεσα σε 600 δρομείς στα 21 km, στο πλαίσιο της διεξαγωγής του 7ου Ημιμαραθωνίου που πραγματοποιήθηκε στον Μαραθώνα. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2022 με το σύνθημα «Τρέξε για ένα βιώσιμο μέλλον».

Αξίζει να σημειωθεί ότι παρά την απαιτητική διαδρομή και τον αέρα που δυσκόλεψε τους δρομείς, η καθηγήτρια Φυσικής Αγωγής της Εκπαιδευτικής Αναγέννησης τερμάτισε κάνοντας ατομικό ρεκόρ. Συγκεκριμένα ο χρόνος που πέτυχε είναι 1 ώρα και 19 λεπτά (1.19.20) που δημιουργεί τις προϋποθέσεις για ακόμη πιο σημαντικές διακρίσεις στο άμεσο μέλλον.

Η διαδρομή των 21.098 μέτρων έχει ως σημείο έναρξης την ιστορική αφετηρία της Κλασικής Διαδρομής στην εγκατάσταση της Αφετηρίας του Αυθεντικού Μαραθωνίου.

Λίγες εβδομάδες πριν τον Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας ο συγκεκριμένος Ημιμαραθώνιος προσφέρεται για ένα ιδιαίτερα χρήσιμο αγωνιστικό τεστ για τους δρομείς.

Θερμά συγχαρητήρια για τη συμμετοχή της και την επιτυχία της.